30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hibrit Enerjide Gölgeleme Sorunu Olabilir Mi?

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Hollanda’daki araştırmacılar, hibrit (rüzgar-güneş) projelerinde gölgelemenin nasıl azaltılacağına dair yeni yönergeler oluşturmak istiyor.

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Örgütü’nden (TNO) bir grup araştırmacı büyük ölçekli hibrit güneş-rüzgar enerjisi projelerinin performansının rüzgar santrallerinin neden olduğu gölgelendirmeden nasıl etkilenebileceğini araştıracak .

Araştırmanın temel amacı, güç elektroniğinin uygulanması ve aynı yerde bulunan güneş ve rüzgar tesislerinin tasarımı ve işletimi üzerine taslak tavsiyelerin ana hatlarını belirlemektir. Hollanda araştırma kuruluşu yaptığı açıklamada, “Amaç, enerji verimini en üst düzeye çıkarmak ve elektrik bileşenleri üzerindeki baskıları ve arızaları sınırlamaktır” dedi.

TNO araştırmacısı Nico Dekker, ideal bir hibrit projede, rüzgar kulesinden veya rüzgar türbini kanatlarından gelen her türlü gölgelenmeyi önlemek için rüzgar türbinlerinin kuzey proje alanına ve güney bölümdeki güneş parkına yerleştirilmesi gerektiğini açıkladı ve şu ifadeyi ekledi:

“Ancak, bu her zaman mümkün olmayıp, güneş panelleri üzerindeki rüzgar türbinlerinin gölgelenmesine neden oluyor.”

“Dinamik bir gölge yavaş olandan çok daha yüksek performans kayıplarına sebebiyet verir”

TNO’ya göre, rüzgar ünitesinin neden olduğu gölge güneş enerjisi santrali üzerinde yavaşça hareket eder ve iyi bir proje tasarımı bu hareketi kolayca birleştirebilir. Dekker de konuya dair şu açıklamalarda bulundu:

“Dinamik, hızlı hareket eden gölge hakkında nispeten az şey biliniyor, bu yüzden onu araştıracağız. Dinamik bir gölge yavaş olandan çok daha yüksek performans kayıplarına sebebiyet verir. Doğru güç elektroniğinin uygulanması bu etkiyi azaltabilir ve böylece kurulum üzerindeki ek yükü de sınırlayabilir.”

Gölgelemenin etkileri nelere bağlıdır?

Kısmen gölgeli panellerle bir güneş enerjisi geliştirmeden elde edilen performans ve gelirdeki azalmayı doğru bir şekilde tahmin etmek kolay değildir. Genel anlamda, daha fazla gölgeleme, daha az performans anlamına gelir ancak ölçülen yanıt, aşağıdakiler dahil birçok parametreye bağlı olacaktır:

  • Panel alanının ne kadarının gölgeli olduğu.
  • Hangi koşullarda gölgeleme oluşur – örneğin, kışın güneşin en düşük olduğu zamanlarda az miktarda gölgeleme, yazın daha güneşli koşullarda gölgelendirmeden daha az önemli olacaktır.
  • İster net, tanımlanmış bir alan gölgeli olsun, ister tüm panele düşen ışık miktarı küçük bir miktar azaltılır.
  • Panellerin birbirine ve eviriciye nasıl bağlandığı.
  • Birleştirilmiş site tarafından üretilen elektrik miktarı, kendi başına güneş enerjisi kurulumuna kıyasla ne kadar olduğu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.