30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


HES’ler Yenilenebilir Enerji Geleceğinin Anahtarı Görevinde!

BURSA (Enerji Portalı) – Limak Hidroelektrik Santrallar Grubu Genel Müdürü Taner Ercömert, EIF 2020 Digital Kongresinin Hidroelektrik Oturumunda konuştu.

EIF 2020 Digital Kongresinin Hidroelektrik Oturumu 3 Kasım 2020 Salı günü Domino Fuarcılıktan Kongre Direktörü Gizem Yücel’in açılış konuşmasıyla başladı. 2 bini aşkın katılımcının takip ettiği oturumda moderatör ve panelistlerce hidroelektrik enerjinin ülkemizde ve dünyadaki gelişimi ile gelecekteki gelişim projeksiyonu ile sektördeki bazı sorunlar ele alındı.

Bu oturumda DSİ’den Hidroelektrik Enerji Dairesi Başkanı Mahmut Yüzer moderatörlüğü üstlendi. Başkan Yüzer, oturumdaki konuşmasında HES’lerin ülkemiz için önemine vurgu yaparak halen ekonomik hidroelektrik potansiyelin yaklaşık % 60’ının devreye alındığını belirtti, bu yıl tamamlanan son büyük projeler hakkında bilgi verdi. Hidroeklektrik oturumunun ilk panelisti Limak Hidroelektrik Santrallar Grubu Genel Müdürü Taner Ercömert’di.

Müdür Ercömert, ülkemizde HES sektöründe son  yıllarda uygulanan yeni su kullanım hakkı modeliyle büyük bir başarının sağlandığını ve ülke HES kurulu gücünde 31 000 MW’a ulaşmaya az kaldığını belirtti. Ülkemizin elektrik üretim kapasitesinde büyümenin yenilenebilir kaynak ağırlıklı olarak devam ediyor olmasından dolayı memnuniyetini ifade eden ve Devletimizce uygulanan enerjide ve elektrikte milli kaynak payının artırılması odaklı enerji politikasını doğru bulduğunu ve bunu desteklediğini de ifade etti.

2023’de 35.000 MW’lık HES  üretim kapasitesine ulaşılmasının hedeflendiğini, 2020’de 94.000 MW’ı geçen ülke elektrik kurulu gücünde bundan sonraki hedefin 100.000 MW’ın geçilmesi olduğunu belirterek önümüzdeki dönemde de özel sektör enerji yatırımlarına desteklerin devam etmesini talep ettiklerini vurguladı.

“Ülkemizin en büyük milli kaynağı olan sudan en yüksek oranda faydanılması mümkün olacak”

Konuşmasında HES’lerle ilgili bazı sorunları ve bunlarla ilgili çözüm taleplerini de belirtti. Suyun kıymetli olduğunu belirten Taner Ercömert şu ifadeleri kullandı:

“Havza bazında enerji üretimi konusunda paydaşlar arasında etkin bir koordinasyonla suyun maksimum oranda kullanılması ve verimli santral işletmelerinin gerçekleştirilmesiyle ülkemizin en büyük milli kaynağı olan sudan en yüksek oranda faydanılması mümkün olacaktır. Bunun için DSİ, EÜAŞ, TEİAŞ, EÜD, HESİAD ve özel HES işletmecileri arasında efektif veri iletişimi, işbirliği ve koordinasyona ihtiyaç vardır.”

Panelde yer alan Hydrogrid CEO’su Janice Goodenough HES’lerde üretim planlama ve fiyatlama optimizasyonunun önemini vurguladı. Taner Ercömert’de konuşmasında bu hususun santral verimliliği ve karlılığı ile sonuçta projenin ekonomik fizibilitesi ve yatırım geri dönüşü için önemli olduğunu ifade ederek bu işin projfesyonelce yapılmasının önemine dikkat çekti. HES’lerde yerli aksam teşviğine devam edilmesinin milli sanayimiz ve ekonomimiz için faydalı olduğunun altını çizen Ercömert özelleştirilen HES’lerdeki türbin ve generatör yenileme işlerinin sektörde yeni iş imkanlarını ortaya çıkaracağını ve sektöre bir canlılık getireceğini belirtti.

HES’ler gibi güneş ve rüzgarda ülkemiz için çok değerli kaynaklar…

Taner Ercömert ayrıca kesintili kaynaklar olarak kabul edilen güneş ve rüzgarı kesintiye uğradığı zamanlarda mükemmel bir şekilde tamamlayan ve güç taleplerindeki düşüşleri veya ani artışları kolayca karşılayan Hidroelektrik enerjinin Yenilenebilir Enerji Geleceğinin Anahtarı görevini üstlendiğini, ülke elektrik üretiminde halen kömürden sonra 2. büyük konumunda olduğunu da belirtti. Türkiyemiz, en büyük HES kurulu gücüne sahip ülkeler listesinde Avrupa’da 30.021 MW’la halen ikinci durumda olup hedefimiz 2023’e kadar Norveç’i de geçerek Avrupa şampiyonu olmaktır diyen Ercömert 2020 yılı elektrik üretiminde HES payının halen % 28 mertebesinde olduğunu belirtti.

HESİAD Yönetim Kurulu Üyesi de olan Taner Ercömert enerji ithalatına son  10 yılda  27-70 milyar $ arasında paralar ödenen ülkemizde HES’lerin öncülüğünde kalan tüm yenilenebilir kaynaklarımız çevreye uyumlu bir şekilde maksimum oranda geliştirilmelidir diyerek, HES’ler gibi güneş ve rüzgarında ülkemiz için çok değerli kaynaklar olduğunu ve bunlarda biran önce 10.000 MW’ların geçilmesini arzu ettiklerini ifade etti, ülkemizin yeni enerji yatırımlarının da yenilenebilir  ağırlıklı  olması dileğiyle konuşmasını tamamladı. Oturumdaki bir diğer panelist Gama’dan Deniz Parlak’ta konuşmasında HES yatırımlarının finansal modelleri, nakit yaratma performansları, karlı işletme politikası konularına değindi. Oturum moderatör Mahmut Yüzer’in kapanış konuşmasıyla sonlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.