30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


HESİAD Yönetim Kurulu Seçimleri Yapıldı

ANKARA (Enerji Portalı) – HESİAD Yönetim Kuruluna Fahrettin Arman, Taner Ercömert, Hüseyin Yücebaş, Cem Özkök ve Elvan Güven seçildi.

Bugün yapılan HESİAD (Hidroelektrik Santralları Sanayi İşadamları Derneği) Genel Kurulunda yeni yönetim kurulu belirlendi. Yapılan seçim sonucunda seçilen isimler şunlar oldu:

>> HESİAD Yönetim Kurulu’na Fahrettin Arman (Ayen Enerji)
>> Taner Ercömert (Limak Enerji)
>> Y. Hüseyin Yücebaş (Ak Enerji)
>> Cem Özkök (Güriş-Mogan Yatırım)
>> Elvan Tuğsuz Güven( Çiltuğ Enerji)

Ülkemizde hidroelektrik enerji üretimi konusunda faaliyet gösteren şirketlerin bir araya gelerek hidroelektrik enerji konusunda çalışmalar yapmak, bu çerçevede sektör adına kamu kurumları nezdinde görüşmeler ve toplantılar yaparak sektörün sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, hidroelektrik enerjinin en yüksek oranda ve çevreyle uyumlu bir şekilde ülke hizmetine sunulabilmesi için çabada bulunmak ve de sektördeki şirketler arasında işbirliği ve dayanışmayı sağlamak üzere oluşturdukları bir birlik olan HESİAD’ın yeni yönetim kurulu 2 yıl süreyle görev yapacak.

Ülkemizin elektrik ihtiyacının yaklaşık olarak 4’te birini karşılayan ve halen 31 GW’ı aşan bir kurulu güçle em büyük yerli kaynak hidroelektrik enerjide sektörün sivil toplum kuruluşu ve sesi olan HESİAD‘ın yeni yönetim kurulu ilk toplantısında görev dağılımını da yaptı, başkanlığa Fahrettin Arman, Başkan Vekilliği ve genel sekreterlik görevine Taner Ercömert, saymanlık görevine ise Hüseyin Yücebaş getirildi.

Türkiye HES kurulu gücünde Avrupa’da 2. sırada!

Bilindiği üzere ülkemizde özellikle son 20 yılda yenilenebilir enerji kaynakları arasında en büyük gelişim hidroelektrikte oldu. HES kurulu gücü 2000’de 11 GW iken 20 yılda HES kurulu gücü 2.5 kattan fazla artmış ve Mart 2021 itibarıyla 31.490 MW’a ulaştı. Böylece DSİ’ce belirlenen ekonomik hidroelektrik üretim kapasitenin % 60’ı işletmeye alınmış oldu.

2020’de yıllık elektrik üretiminde HES’lerin payı % 25.59 olup Türkiye, hidroelektrik kurulu gücünde (33.000 MW’a sahip Norveç’ten sonra) Avrupa’da halen 2. sırada yer alıyorr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.