30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


HESİAD: Enerjide Gelecek Yenilenebilirin Olacak!

ANKARA (Enerji Portalı) – HESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Taner Ercömert “Enerji sektöründe yenilenebilirin payı artmaya devam edecek, enerjide gelecek yenilenebilirin olacak.” açıklamasında bulundu.

HESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Taner Ercömert‘den alınan bilgiye göre; Türkiye’de 2020 yılında devreye alınan yenilenebilir enerji kaynaklı santral kurulu gücü 4.600 MW’ı geçerken bu kayda değer artışın artışın (DSİ’nin 1 200 MW’lık Ilısu Barajı ve HES ile Limak’ın 420 MW’lık Çetin Barajı ve HES projesi de dahil 20’yi aşkın HES’in devreye alınması sonucunda) 2.557 MW’ını hidroelektrik, 1.102 MW’ını rüzgar, 539 MW’ını güneş, 211 MW’ını biyokütle ve 171 MW’ını jeotermal enerji santralleri oluşturmuştur.

Ülkemiz enerji sektörü yatırımcıları 1 Ocak 2021 itibarıyla başlayacak olan ve 31 Aralık 2030’a kadar sürecek olan 10 yıl zarfında mevcut döviz bazlı yenilenebilir enerji fiyatlarından faydalanabilmek amacıyla 2020’de pandemiden kaynaklanan sıkıntılara rağmen projelerini biran önce tamamlama gayretine girmişlerdir. Bundan da ülkemiz, milli ekonomimiz kazançlı çıkmıştır. Ülke yenilenebilir kaynaklı kurulu gücü toplam gücün % 50’sini geçmiş, doğru bir uygulama olan yerli aksam teşviği kapsamında birçok santralda türbinler ve generatörler yerli olarak imal edildiğinden milli sanayimize de çokça iş çıkmıştır.

Bilindiği üzere, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında güneş enerjisinden üretilen her kWh elektrik için 13,3 $-cent, jeotermal için 10,5 $-cent, rüzgar ve hidroelektrikten sağlanan üretim için ise 7,3 $-cent’ten alım garantisi veriliyor. Yerli ekipman kullanımın oranına göre de bu teşvik rakamlarına ilave desteklerde gelebiliyor, YEKDEM kapsamında belirlenen fiyatlardan enerji alım garantisi elektrik üretim santralının devreye girdiği tarihten itibaren 10 yıl süreyle geçerli olurken yerli aksam desteği ise 5 yıl boyunca veriliyor. Eylül’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile YEKDEM’de mevcut fiyatlardan faydalanmak için son tarih 30.06.2021’e uzatılmış olup yerli aksam desteği içinde süre aynı tarihe kadar uzatılmıştır.

Enerji sektöründeki canlılığının 2021’ede de devamı bekleniyor!

Sektörün duayen isimlerinden Taner Ercömert, 1 Ocak-30 Haziran 2021 arasında ilk defa devreye girecek santrallerin de mevcut döviz bazlı fiyatlardan üretim yapma hakkına sahip olacak olmasının ve bu haktan faydalanma için son tarihin 31 Aralık 2030 olarak kesinleştirilmiş olmasının yatırımcıların 2021’de de özellikle yılın ilk yarısında yoğun bir şekilde iş yapmalarını gerektirdiğinden enerji sektöründeki canlılığının 2021’ede de devamını beklediklerini ifade ederek enerji sektöründe yenilenebilir bazlı yatırımların 2021 ve sonrasında da devamını teminen, 30 Haziran 2021 sonrası devreye girecek santraller için yeni YEKDEM bedellerinin de biran önce belirlenmesinde fayda görmekteyiz, demiştir.

Taner Ercömert günümüz itibarıyla yenilenebilir enerji kaynaklı santralların toplam kurulu gücünün 49.000 MW’a ulaştığını ve yenilenebilir gücünün 2021’de 50.000 MW’ı geçeceğini, 2020’de ülkemizde yenilenebilir enerji kapasitesinde görülen büyük artışın oldukça sevindirici bir gelişme olduğunu belirtmiştir. 2020 yılında elektrik üretiminin yaklaşık % 43’ü yenilenebilir enerji kaynaklı santrallarca sağlanmış olup yıllık üretimde halen hidroelektrik %26; rüzgar %8; güneş %4; jeotermal %3 mertebesinde paya sahiptir.

Sektörün tecrübeli ismi Ercömert 95.500 MW’ın üzerine çıkan toplam kurulu güçte ise 2 yıl içinde 100.000 MW’a ulaşılmasının beklenildiğini söylemiştir. Ülkemiz elektrik üretim sektöründeki büyümenin milli kaynak ağırlıklı olarak devamından oldukça memnun olduğunu ifade eden Ercömert enerji ithalatına büyük miktarlarda paralar ödenen ülkemizde ekonomimiz ve enerji arz güvenliği için büyük önem arz eden ve çok değerli olan yenilenebilir enerji kaynaklarımızın daha da geliştirilmesinde ülke menfaati vardır, gelişmenin gelecekte de yenilenebilir ağırlıklı olmasını, sektöre desteğe ve yatırım motivasyonu sağlamaya devam edilmesini istiyoruz, demiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.