30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Her Bilgi Doğru Bilgi Değildir!

Hasan Yiğit (Köşe Yazısı) – Sektörde bazı güneş enerjisi kurulum yapan firmaların müşteri ziyaretlerinde yanlış veya hatalı bilgiler vermesine sıkça karşılaşıyoruz…  

Geçenlerde Organize Sanayi Bölgesi’nde bir şirket sahibi ile sohbetimizde, X Firma bize geldi ve “Burada ürettiğimiz elektriğin fazlasını dışarıda bulunan tesisimiz ile mahsuplaşabiliriz.” ifadesini kullandığını söyledi.

Burada büyük sorun bu “X firmasının” Türkiye çapında tanınmış bir mühendislik (EPC) şirketinin o bölgedeki bayisi olması.

Nedense sektörde bazı Satış Temsilcileri, Satış Mühendisleri, “Danışmanlar” vs. mevzuata hiç hakim değiller…  Çok iyi bir Mühendis olabilirler, fakat yenilenebilir enerji için müşteriye gidildiğinde yol haritasının başında MEVZUAT sorunları bulunuyor. Burada eksik ve yanlış bilgi verirseniz sizin ve çalıştığınız kurumun itibarı kaybolur.

Bundan dolayı “Her bilgi doğru bilgi değildir!”

Ortalıkta dolaşan yanlış bilgileri şöyle sıralayabilirim:

  1. Yanlış: OSB’deki fabrika tüketim fazlasını satabilir.

Doğru:  Mevcut durumda 2 Şubat 2019 tarihli 30674 sayılı “Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği” 54’nci madde, “b” bende 9’ncı fıkrasından dolayı OSB’de fazla elektriğin satışı yasaktır.

  • Yanlış: OSB’deki fabrika OSB dışında aynı tüzel kişiye ait başka bir tesis ile mahsuplaşabilir. 

Doğru: OSB tüzel kişiliği aynı zamanda bir dağıtım şirketi olduğu için, OSB dışında bir tesis ile mahsuplaşma yapamaz.

  • Yanlış: Trafo gücünüz kadar kurabilirsiniz.

Doğru: Trafo gücü değil, sözleşme gücü baz alınır.

  • Yanlış: Yap-İşlet veya Yap-İşlet Devret yapabilirsiniz.

Doğru: Yap-İşlet veya Yap-İşlet-Devret olayı bununla ilgili 25 Mart 2019 tarihinde Enerji Portal da ilgili yazım mevcut, nedeni okumak isteyenler https://www.enerjiportali.com/belediyeler-ve-gunes-enerjisi/ bu adresden ulaşabilirler. Ayrıca 12 Mayıs günü çıkan yönetmelikde yasaklar ile ilgili Madde 34 (3) ve Madde 24 (7) yer bulmaktadır.

  • Yanlış: Sözleşme gücünüzün 30 misli kadar başvuru yapabilirsiniz.

Doğru:  Birebir sözleşme gücünüz kadar kurma hakkınız var.

  • Yanlış: Tüketim ve üretimin aynı yerde olması gerekir, tüketim fazlasını başka bir fabrikada mahsuplaşamazsınız.

Doğru: Madde 28(1); “Lisanssız üretim yapan gerçek ve tüzel kişilerin bir dağıtım bölgesinde kurulu üretim tesisinde ürettikleri enerji, ancak aynı dağıtım bölgesi içerisinde yer alan ve aynı kişiye ait tüketim tesisi ya da tesislerinde tüketilebilir.” Burada “dağıtım bölgesi” kelimesi çok önemli, OSB’ler ayrı bir “dağıtım bölgesi” olarak görülmekte.  Başka dikkat edilmesi gereken konu, tüketim tesislerindeki tüketimler birleştirilemez, başvuru yapılan tesisteki elektriğin mahsuplaşma sonrası kalan üretim fazlası elektrik, öbür tesisler ile mahsuplaşabilinir.

  • Yanlış: Mahsuplaşmada sistem kullanım bedelli yok.

Doğru: Madde 36 (3) Bu yönetmelik kapsamında üretim yapan gerçek ve tüzel kişiler;

a) Üretim ve tüketim tesislerinin aynı yerde olması halinde sisteme verdiği veya sistemden çektiği net enerji miktarı için,

b) Üretim ve tüketim tesislerinin aynı yerde olmaması halinde sisteme verdiği ve sistemden çektiği enerji miktarları için ayrı ayrı, sistem kullanım bedeli öder. 26’ncı ve 30’uncu maddeler kapsamındaki üretim ve tüketim tesisleri için farklı sistem kullanım bedelleri belirlenebilir…”

  • Yanlış: Otopark (Carport) üzerine kurulum yapılır.

Doğru: Mevcut yönetmelikte yalnız ve yalnız “Güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri ancak çatı ve cephe uygulaması olarak gerçekleştirilebilir.” ifadesinin yer almasından dolayı otoparklara mevcut durumda kurulum yapılamaz. Otoparklar ruhsatlarda “ÇATI” olarak gözükmemektedir.

  • Bir de enerji kooperatifi ilgili karışıklık; yeni yönetmelikte tek Madde 29(11)’de kısaca yalnız yetkilendirme ile ilgili ifade yer almaktadır. Madde 29(7)’de bulunan; “3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunu’na göre tek bir inşaat ruhsatı kapsamında yapılan yapılarda, onaylı imar projesi üzerinden tüketim birleştirme hükümleri çerçevesinde tüketim birleştirmesi yapılabilir.” ifadesinden dolayı enerji kooperatifi yalnız aynı inşaat ruhsatı içinde bulunan kişiler; iş merkezleri, siteler vb. tarafından yapılabilir.

Yukarıda bahsettiğim yanlış bilgiler hariç medyada da çok eksik veya yanlış haberler dolaşıyor. En son Giresun’da bir televizyon tamircisi ile ilgili haberler sosyal medyada çok dolaştı. Bu tür haberler tehlikeyi beraber getirmektedir. Haberdeki resimde görüldüğü kadar kablolar havada dolaşmaktaydı, modüllerin rüzgarda uçma tehlikesi de mevcut. Haberde modülleri kendisinin ürettiği ifadesi yer alıyor, bu da ayrı bir tehlike. Yaşanabilecek Hot Spot’lar ve buna benzer başka sorunlardan dolayı inşallah yangın çıkmaz.

Medyadan en başta isteğim; bu tür haberler çıkarmadan önce uzmanlarla görüşmeleri. Yoksa, yakında yaşanacak ölüm vakalardan onların hatalı ve yanlış uygulamalar ile ilgili yayınladıkları haberlerden dolayı vicdanen sorumlu olacaklar…

Güneş enerjisi kurulumları eğitimli ve sertifikalı elemanlar tarafından yapılması gerekir ve güneş enerjisi ekipmanları güvenilir şirketlerden temin edilmesi gerekir. Merdiven altında yapılmış ürünlerden kaçınmak lazım.

Yazımı bu sefer kamudan bir isteğim ile kapatmak istiyorum. Yerel seçimler de bitti, siyası tartışmalar da bitti. Şimdi yenilenebilir enerji zamanı olması gerekir. En başta belediyelerin yenilenebilir enerjiye öncelik vermesi gerekiyor.  Bir taraftan kendilerinin öz tüketimini karşılaması gerekiyor, bir taraftan da halkı bilinçlendirmek için eğitimler düzenlemeleri gerekiyor.

Hasan Yiğit’in Diğer Köşe Yazıları İçin enerjiportali.com/author/hasan-yigit/ Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Hasan Yiğit
Dipl. Ing. (FH)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.