30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Helyum Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Helyum Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Helyum, Soy Gaz element serisinde olan ve periyodik tablonun 8A grubunda bulunan gaz haldeki renksiz bir elementtir. Helyum periyodik tablonun ikinci elementidir. Helyum kullanım alanları açısından çeşitlilik gösteren bir soy gazdır. Helyum nerelerde kullanılır sorusuna şöyle cevap verilebilir.

Helyum Kullanım Alanları;

Zeplin ve balon gibi hava taşıtlarını şişirmede kullanımıyla bilinen helyum gazı; kaynakçılıkta, germanyum ve silisyum kristallerinin yapımında, titanyum ve zirkonyum eldesinde, süpersonik rüzgar tünellerinde ve derin dalış tüplerinde de kullanılır. Ayrıca, düşük sıcaklık araştırmalarında ve nükleer enerji santrallerinde “soğutucu” olarak da önemlidir. Tüm elementler arasında, en düşük erime ve kaynama sıcaklıkları helyuma aittir. Makro ölçüde bile atomik özelliklerini göstermesi nedeniyle “kuantum sıvısı” olarak da adlandırılan ve ısı iletkenliği olağanüstü derecede yüksek olan sıvı helyum, manyetik rezonans görüntülemede (MRI) ve kanser teşhisi için MRE’de de kullanılır. Yakın zamanda, sıvı roket yakıtı sıkıştırmada da helyumdan faydalanılmaya başlandı.

Sembolü: He
Atom Numarası (Proton Sayısı): 2
Atom Kütlesi: 4.002602(2)  g/mol
Elektron Sayısı: 2
Element serisi: Soy Gaz
Periyodik Tablodaki Grubu: 8A
Yoğunluk: 0,179 g/cm3
Erime Noktası:  -272,2 °C
Kaynama Noktası: -268,93 °C
Oda Koşulundaki Hali: Gaz
Görünümü: Renksiz
Keşif:  Pierre Janssen,  Norman Lockyer (1868)

2 yorum

  • Mehmet Olgun dedi ki:

    Krom, demir, bakır gibi elementler ağır elemenler saf halde küresel büyük yıldız oluşumlarının merkezinde bulunurlar. Dünya küresinin merkezinde bulunması gereken krom un yüzeyde maden olarak bulunması imkansızdır. Ancak parçalanmış başka yıldızlardan asteroid olarak saf halde Dünya küre yüzeyine gelmiş yerleşmiş olmalıdır. Krom madeni olarak bünyesindeki oksijeni yer küresinin derinliklerinde bulunduğu yerdeki su molekülünden veyahut karbonattan almış olmalıdır. Yüzeye sulu ortamda çıkıp yüzeyde düz şekilde kristalleşerek sonra olan tektonik sonraki şeklini almıştır.

  • Orhan Ergüder dedi ki:

    Helyumun 3.izotopu ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.