30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Hedefimiz, Ürettiğimiz Elektriğin Yüzde 60-65’ini Yerli ve Yenilenebilir Kaynaklardan Elde Etmek”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul’daki dernekleri ziyaret etti. Dönmez burada yaptığı konuşmada, güçlü bir Türkiye için bağımsız enerjiye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul Bilecikliler Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği’ni ziyaret etti. Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Bileciklilerle bir araya gelmenin kendisi için önemli olduğunu ifade ederek, “memleket” kavramının önemine işaret etti. Bilecik’in tanıtımının kendileri için görev olduğunu belirten Dönmez, Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği dönemleri anımsatan Dönmez, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Büyükşehir Belediye Başkanlığı sürecinden Cumhurbaşkanlığı sürecine kadar her aşamasında destek olduk, olmaya da devam ediyoruz. Nerede görev verilirse oradayız. 1994’te Belediye Başkanı olduğunda, çöp, çamur, çukurdan geçilmeyen, yolsuzluk, susuzluğun had safhada olduğu, havası solunamaz bir İstanbul devralmıştık. Kısa süre içinde bunları hallettik. O tarihte İstanbul’un sadece birkaç merkez ilçesinde doğal gaz varken, bugün 39 ilçemizin tamamında, Adalar dahil, hatta köylerimizde bile doğal gaz kullanır hale geldik. Doğal gazı Bilecik’le bile bu dönemde tanıştırmış olduk. Artık ülkemizdeki 81 ilin tamamında doğal gaz kullanır hale geldik.”

Fatih Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz ve petrol kaynakları açısından zengin bir ülke olmadığını vurgulayarak, “Şu an varsa bulacağız” anlayışıyla çalıştıklarını kaydetti.

Elektrikte üretim sorunu kalmadığını, hala dışa bağımlılığın söz konusu olsa da yerli ve yenilenebilir kaynakların payını artırmak için çabaladıklarını dile getiren Dönmez, “Güçlü bir Türkiye için bağımsız enerjiye ihtiyaç var. Bu alandaki gayretlerimiz devam edecek.” dedi.

Yıllık ortalama 4 milyar dolarlık mermer-doğal taş ihracatının söz konusu olduğunu, bunu artıracaklarını belirten Dönmez, “Alın terimize akıl terimizi katalım, yüksek değerli ürünleri üretelim, onları ihraç edelim istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Dönmez, Kartal’da bulunan Bayburt Yazyurdu Köyü Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti.

Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak Türk insanının soğukta, karanlıkta ve yolda kalmaması için çalıştıklarını ifade ederek, yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Geçmişte Türkiye’nin, tükettiği elektriği üretecek sistemden yoksun olduğuna işaret eden Dönmez, şunları kaydetti:

“Son 15 yılda hem kamu hem özel sektör olarak bu alanda, elektrik tarafı için söylüyorum, yaklaşık 100 milyar dolarlık bir yatırım yaptık. Bunun neticesinde de bugün elektrik kesintisi ve kısıntısından bahsetmiyoruz. Teknik tabirle, arz güvenliği sağlanmış oldu. Oluşan arızalar, şebekede oluşabilecek arızalardan dolayı geçici kesintiler var. Onunla da yoğun bir mücadele içindeyiz.

Hem üretim tarafında hem üretilen elektriği kapıya kadar getirmek için yapılan şebekenin işletmesi anlamında ciddi bir yatırım ve hizmete ihtiyaç var. Bunu da büyük oranda aşmış durumdayız. Daha 2 sene öncesine kadar elektriği de ithal ediyorduk ama son 2 yıldır elektrik ihracatımız elektrik ithalatımızdan daha fazla oldu.”

Fatih Dönmez, Türkiye’nin, birincil enerji kaynağı açısından doğal gaz ve petrol gibi ürünleri ithal etmeye devam ettiğini, bunu azaltmak için de bir hamle başlattıklarını söyledi.

Dönmez, “Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir kaynaklara nasıl ağırlık vereceğimizin gayreti içindeyiz. Geçtiğimiz yıl ürettiğimiz elektriğin yaklaşık yarısını yerli kaynaklardan ürettik. Bu yıl ocak ayında yüzde 60’la başladık. Hedefimiz, ürettiğimiz elektriğin yüzde 60-65’ini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde etmek.” diye konuştu.

Doğal gaz konusunda artık Türkiye’nin her tarafında önemli gelişmeler kaydedildiğini ifade eden Dönmez, mevcut durumda İstanbul’un köylerine bile hizmetin ulaştığına işaret etti.

1 Yorum

 • Sayın Enerji Portalı Üyeleri
  Gelin kendimize hedef koyalım ve her ay dikkat her ay takip edelim .
  Yılda enerji için 55 milyar $ ithalat yapıyopruz .
  Bunu 10 senede 1 milyar $ a indirelim .
  Yani her yıl 6 milyar $ lık tasarruf edelim. Veya kendimiz üretelim . Ama dışarı giden para her sene 6 milyar $ azalsın . Bu aylık olarak 500 milyon $ eder .
  9 senede 9 sene x 6 milyar = 54 milyar $ hiç fena değil.
  Özellikle önümüzde solar ve rüzgar var . Lütfen:
  1.- Devlet formaliteleri azaltsın ve maliyetleri de düşürsün
  2.- Solar Yeterlilik Teknisyen ehliyeti istensin
  3.- Solar firmalar da müteahhitler gibi karne alsınlar .
  ,4.- Yerli üretime daha çok teşvik verilsin
  5.- En önemlisi halkı bilgilendirelim .
  6. Üç kağıtçılara karşı mücadele edelim , halkı kandırmasınlar .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.