Enerji Portalı
Biyokütle Haberler

Hayvan Atıkları Enerjiye Dönüşecek

BURDUR (Enerji Portalı) – Burdur Belediyesi tarafından inşa edilen hayvan atıklarından biyogaz üretilecek tesis, 31 Ekim’de hizmete girecek.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, tesisin tanıtım toplantısında konuşan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye enerjisinin yüzde 65’ini fosil yakıtlardan elde ettiğini, bununda kaynağının yurt dışından alındığını söyledi.

Enerjinin üretilmesi konusunda çalışmalar yapılması gerektiğine işaret eden Ercengiz, “Petrolün, doğalgazın hammaddesinin bizde olmadığı durumda nereden elde edebiliriz diye düşündüğümüzde aklımıza birkaç alternatif geliyor. Bunlardan geleneksel yöntemlerinden olan hidroelektrik santralleri. Bir diğeri çevrecilerin şiddetle karşı çıktığı ve dünyanın geleceğini belli ölçülerde tehdit eden nükleer santrallerden elde edilen enerji yöntemleridir.” diye konuştu.

Ercengiz, belediye olarak enerji alanında bir takım çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Çöpten enerji üretilmesiyle ilgili adımlarımızı attık. Hayvancılığın yoğun yapıldığı günlük bin 100 ton sütün olduğu, yaklaşık 20 bin baş büyük hayvanını, 400 bin küçükbaş hayvanın yetiştirildiği Burdur’da da hayvansal atıkların sadece gübre olmaktan öte enerji ürettikten sonra belki komposto olarak tekrar tarım arazilerine daha verimli halde ulaştırılabilmesinin yolunu bulacağız.” şeklinde konuştu.

Katı Atık Bertaraf Tesisi içerisinde kurulacak olan Biyogaz Tesisi, 31 Ekim’de açılacak.

Related posts

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

İbrahim Kara

Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Türkiye Kendi Enerji Çözümlerini Üretmek Zorunda”

İbrahim Kara

Enerjisa’nın Konsolide Faaliyet Gelirleri Yüzde 58 Arttı

İbrahim Kara

Artan Karbon Fiyatları Temiz Enerjiye Geçişi Tetikleyebilir

Sahin Akman

TANAP’ın Desteği 140 Milyon Liraya Ulaşacak

İbrahim Kara

Petkim, MIT’nin Endüstriyel Bağlantı Programı Üyesi Oldu

İbrahim Kara

Yorum Bırakınız