30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Havza’da Rüzgar Enerji Santrali Kuruluyor

SAMSUN (Enerji Portalı) – Samsun’un Havza ilçesinde kurulacak Rüzgar Enerji Santralinde 16 türbinden 56 megavat elektrik üretimi gerçekleştirilecek.

Şeyhkoyun ve Mesudiye Mahalleleri kırsalında Kıvanç Tekstil Gurubu’na bağlı Ekim Elektrik tarafından Havza Rüzgâr Enerji Santrali (RES) yapılıyor. Samsun Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, RES şantiyesini ziyaret etti, işletme ve yatırım hakkında bilgiler aldı.

Mayıs ayında elektrik üretimine başlanması hedefleniyor

Şantiye Şefi Mühendis Veli Ay işletmenin toplam yatırım miktarının 60 milyon dolar olduğunu belirterek; “Bugüne kadar yatırımın yaklaşık 30 milyon dolarlık kısmını gerçekleştirdik. Trafo merkezimiz, enerji nakil hattı bağlantımızı tamamladık. Rüzgar türbinlerinin yol ağı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mayıs ayında rüzgar türbinlerini kurarak, elektrik üretimine geçmeyi hedeflemekteyiz. Kurulacak 16 türbinden 56 megavat elektrik üretimi gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” dedi.

İkiz: “Enerji önemli ve sürekli bir ihtiyaç”

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, ülke olarak yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça büyük bir avantaja sahip olduğunu belirterek; “Enerji önemli ve sürekli bir ihtiyaç. Bu ihtiyacın karşılanması ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için bu tür yatırımlar çok önemli. İlçemizde yapılan bu yatırım ile hem istihdam sağlanacak hem de ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında yönünde önemli bir yatırım. İlçemize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.