30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Havza Belediyesi Biyogaz Santralini Heyecanla Bekliyor!

SAMSUN (Enerji Portalı) – Samsun ilinin Havza ilçesine biyogaz enerji santrali kurma kararı alan firma yetkilileri Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular.

Samsun ilinin Havza ilçesine 5 milyon dolar değerinde 2,4 MW güç kapasitesinde biyogaz enerji santrali (BES) kurma kararı alan firma yetkilileri Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular.

“Santralden çıkan atık ısı (sıcak buhar) da seracılık gibi faaliyetlerde kullanılabilecek.”

Yapılan görüşmelerde İşadamı Erdem Kaya kurulacak olan tesis hakkında bilgiler vererek; “Havza’da değerinde 2,4 megavat elektrik üretimi yapabilecek 5 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Kurulacak tesiste yaklaşık 50 kişi istihdam edilecek. Kurulacak tesis ile bölgede farklı alanlarda hizmetlerde hayat bulacak. Bunlardan biride çıkacak olan buhar ile seracılık gibi faaliyetlerinde gelişmesine yol açacak.” Şeklinde açıklamada bulundu.

İnşaat Mühendisi Aykut Yakut ise tesisin yer tespitinden itibaren kısa sürede hizmete gireceğini belirterek biyogaz enerji santralleri hakkında bilgiler verdi.

“Ürettiğimiz enerji ile cari açığı düşürmüş olacağız.”

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, ilçeye gelen her yatırımcıya kapılarının açık olduğunu belirterek; “Önemli olan ülke ekonomisine ve istihdama olan katkı. Bunun yanı sıra enerji yatırımları ülkemiz adına stratejik değere sahip. Tesiste üretilecek enerji karşılığı olarak ithal edilen enerji için yurt dışına ödeyeceğimiz döviz nedeni ile oluşacak cari açığa ve dolayısıyla ülke ekonomisine olumlu katkı sağlanacaktır.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.