30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji
teksan

teksan

Harran Üniversitesi Kuracağı GES ile Hem Gelir Hem Ar-Ge Çalışamlarına Temel Sağlayacak

Harran Üniversitesi’nin kuracağı Güneş Enerjisi Santrali, hem üniversiteye gelir getirecek. Ayrıca kurulacak GES ile Ar-Ge çalışmalarına temel sağlanacak.

Şanlıurfa, Türkiye’de güneş enerjisinde elektrik üretmek için en yüksek potansiyele sahip illerden biri. Harran Üniversitesi (HRÜ), bu potansiyelden faydalanmak için 5 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi çalışmalarına başlamıştı. Artık Güneş enerji Santrali kurulumunun son aşamalarına gelindi.

Harran Üniversitesi, kurulacak Güneş Enerji Santrali ile ES ile bir taraftan kendi enerji ihtiyacını karşılayacak diğer taraftan da bu santral Ar-Ge çalışmaları için dev bir laboratuvar işlevi görecek.

HRÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, bölgenin güneşlenme süresinin yıllık 3 bin saati bulduğunu söyledi.

Taşaltın, devlet teşvikleriyle de desteklenen yenilenebilir enerji yatırımlarına bölgedeki özel şirketlerin yanı sıra kamu kurumlarının da ilgi göstermesi gerektiğini vurguluyor.

Ekstra gelir sağlanacak

Bölge halkının güneş enerjisi santrali yatırımını “güneş tarlası” olarak görüyor.

21 bin 200 panel bulunan santral, yaklaşık 27 milyon liraya mal edildi. Taşaltın, santralin yıllık 5 MW enerji üreteceğini söyledi.

“Güneş enerjisi santralimiz 5 MW’lık kapasiteye sahip ve bir aya kadar tamamlanıyor. Enerji, üniversitemize bir iki aya kadar verilmiş olacak. Her ay 300-400 bin lira civarında üniversiteye gelir sağlanacak. Bu 3-4 yılda harcadığımız parayı kurtaracak bir rakamdır. Ekstra bir gelir gibi olacak ve bu bizi çok rahatlatacak.”

Kısa süre önce inşaatına başlanan santralin hizmete girmesi için gün sayılıyor. TRTHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir