30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hangi Şarj Kontrol Cihazını Almalıyım PWM Mi, MPPT Mi ?

Kerem ÇİLLİ (Video Anlatımlı Köşe Yazısı) – Özellikle güneş enerjisi konusunu merak edenlerin, hobi amaçlı bir şeyler yapmak isteyenlerin , küçük veya büyük ölçekli akülü sistem kurmak isteyenlerin seçebileceği iki tür şarj kontrol cihazının çalışma mantığını diş macunu ile anlatıyoruz bu videomuzda.

Akülü sistemler oldukça karmaşıktır çünkü ortam şartlarına ve daha da önemlisi sizin kullanım şeklinize bağlı olarak ömürleri belirlenir. Bazı akülerin üzerinde yazan 10-12 yıl tasarım ömrü ibaresi sizi yanıltmasın. Güneş enerji sisteminizi en başından doğru tasarlatmadıysanız aküler çok kısa sürelerde bile iflas edebilir. Çağrı merkezimize gelen telefonların bir çoğunda buna maalesef şahit oluyoruz. Bu da insanları güneş enerjisinden soğutuyor. 

Kanalıma Abone Olun!

Fiyat anlamında PWM şarj kontrol ünitesi daha çok tercih edilebilir. Uygun fiyatlı bir sistem kuralım diye düşünüldüğünde alınacak ürün PWM şarj kontrol cihazıdır. Negatif yanı ise solar panellerden gelen enerjinin tamamını alıp aküleri şarj etmek gibi bir yol izlemez . Solar panelden sadece ihtiyacı kadar enerji çeker bu durum daha fazla enerji üretebilecekken verimsiz bir çalışma anlamına gelecektir.

MPPT şarj kontrol cihazı ise her an her dakika solar panellerden alabileceği maksimum enerjinin peşindedir. Solar panellerden maksimum enerjiyi çekip uygun voltaja indirip aküleri daha hızlı şarj etmeyi kendine görev edinmiştir. Tabi ki bunun bedeli olarak ilk yatırım maliyetiniz biraz daha fazla olacaktır MPPT şarj kontrol cihazı almak için.

Sonuç olarak, her iki ünitede akülerinizi dolduracaktır ve koruyacaktır. Burada kararı siz vereceksiniz. Tavsiyemiz ; mümkünse MPPT yatırımı yapmanız ve uzun vadeli düşünmenizdir. Bu arada hiç akü kullanmadan da güneş enerjisinden elektrik üretebileceğinizi, evinizin faturasını düşürmek hatta sıfırlamak hatta enerji fazlasını satıp para kazanmanızın dahi mümkün olduğunu bilmenizi isterim.

Köşe Yazarı

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.