30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Halid el-Falih: Petrol Ambargosu Uygulama Niyetimiz Bulunmuyor

SUUDİ ARABİSTAN (Enerji Portalı) – Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, petrolü yıllardır ekonomik bir araç olarak kullandıklarını ve siyasetten uzak tuttuk. 1973’te yaşandığı gibi bir petrol ambargosu uygulama niyetimiz bulunmadığını ifade etti.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, bir Rus haber ajansına verdiği mülakatta, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından yaşanan gelişmeler ile küresel petrol piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkeler arasındaki iş birliğini devam ettirmek istediklerini belirten Bakan Falih, “Aramızdaki anlaşmayı ucu açık bir şekilde uzatmak istiyoruz. Bu anlaşmanın 2020 veya 2021 gibi bir sınırı olmayacak. Yeni anlaşmayı 7 Aralık’ta Viyana’da yapılacak toplantıda imzalamak istiyoruz.” diye bildirdi.

Bakan Falih, gelecek yıl petrol üretiminde izlenilecek yolun henüz netleşmediğini söyleyerek, “2019’da petrol üretiminin azaltılması veya artırılması konusu belirsizliğini koruyor. Talep noktasında, gelişen piyasaların para birimlerinde yaşananlar nedeniyle baskı var. Eğer küresel ekonomideki yavaşlama nedeniyle petrol talebi etkilenirse petrol piyasaları buna tepki verecektir.” dedi.

Bakan Falih, “İran, Libya, Nijerya, Meksika ve Venezuela gibi ülkelerin üretimiyle ilgili soru işaretleri devam ediyor. Söz konusu ülkelerin üretimleri sert bir şekilde düşebilir. Öte yandan, ABD’nin kaya petrolü üretiminde neler olacağını da tahmin etmek güç. Çok sayıda uzman, ABD’nin yeterli boru hattı kapasitesinin bulunmadığını ve bu nedenle üretimini düşürmek zorunda kalacağını belirtiyor. Bu yüzden her duruma hazırlıklı olmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bakan Falih, İran’a yönelik yaptırımların uygulanması halinde, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin açığı kapatacak atıl kapasiteye sahip olduklarını ancak petrol fiyatlarının varil başına 100 doların üzerine çıkmayacağının garantisinin verilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.