30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


GÜYAD: 62,5 Milyar kWh Elektrik Enerjisi YEKDEM Santrallerinden Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – GÜYAD, 2018 yılında elektrik enerjisinin 62,5 milyar kWh’i YEKDEM kapsamındaki santrallardan karşılandığına dikkat çekti.

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD), 2018 yılında üretilen 300,1 milyar kWh’in elektrik enerjisinin 62,5 milyar kWs’sinin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamındaki santrallardan karşılandığına dikkat çekti.

“Yenilebilir enerji içinde yaklaşık 8 milyar kWh’i ise güneş enerjisinden elde edilmiştir.”

GÜYAD açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yaklaşık 40 milyar kWh’lik barajlı santral üretimleri ile birlikte yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik enerjisi miktarı 100 milyar kWh (%33’e)’e ulaşmıştır Yenilebilir enerji içinde yaklaşık 8 milyar kWh’i ise güneş enerjisinden elde edilmiştir. 2017 yılında bu miktar 3 milyar kWh idi. 2018 yılında güneş enerji üretimi 2,5 kat artmıştır. Bu yıl ise 10 milyar kWh’in üzerine çıkabileceğimizi zannediyoruz.

YEKDEM kapsamındakiler ile barajlı santralları 2019 yılı elektrik enerjisi talebinin yaklaşık %40’ına yakını karşılaması beklenmektedir. Yerli kömür santralılarımızla birlikte elektrik enerjisi talebinin %60’lık bölümü yerli kaynaklardan elde edilecektir. Bunun neticesinde doğal gaz ve ithal kömür ithalatı azalacaktır. Cari açığın kapatılmasında bu sayede büyük katkı sağlanmış olacaktır. Yenilebilir enerji yatırımcısının en büyük sorunu geleceği dönük fiyat politikalarıdır.

Mevcut teşviklerin yatırım maliyetlerinde dünyadaki gelişmeler dikkate alınarak yeniden belirlenecek fiyatlar üzerinden yatırım maliyetlerini dönüş sürelerini kapsayan bir politika izlenmesinin faydalı olacağı görüş ve kanaatindeyiz.”

1 Yorum

 • Sayın GÜYAD Yetkilileri
  2017 de 2016 ya nazaran solar güç 4.3 katı olmuş ,
  2018 de 2017 ye nazaran % 40 artmış . Ah daha fazla olmalı idi .
  Şimdi 80 milyar kwh dan 2019 da 100 milyar kwh a çıkar diyorsunuz . % 25 arttırıyorsunuz .İnsanın hevesini kırıyorsunuz . Niye 2 katı olmasın . 160 milyar kwh olmasın . Mani ne var .
  Tek mani vatandaşlara anlatamıyoruz . Bir tane daha mahsuplaşma işi . Mahsuplaşma fiatla olmaz kw bazında olur . ” Net metering ” USA da böyle . Yıl sonunda parasal hesap bir defa yapılır . Ne olur bu iş bir an evvel olsun . Binlerce ev çatı solar yaptırmak için bekliyor . Benim 100 tane arkadaşım var . Bodrum ‘da 500 tane komşum ve hemşerim var . Onlara anlatıp solar koydurabilirim . Gönüllüyüm .
  GÜYAD ‘ ı ilk defa gördüm . Ayrıca yazacağım .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir