30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Güven Çemberi” Projesi Enerjisini Güneşten Alacak

ANTALYA (Enerji Portalı) – Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Vestel’in işbirliğiyle, çocukların, yaşlıların ve evcil hayvanların nerede olduklarını haber veren “Güven Çemberi” projesini hayata geçirilecek.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, projeyle hem Antalyalı çocuklar hem de dünyanın dört bir tarafından Antalya’yı ziyarete gelen misafir çocukların anne babalarının daha konforlu vakit geçirebileceği kaydedildi.

Güven Çemberi projesi kapsamında, Vestel tarafından geliştirilen güneş enerjisi ile çalışan “Endirek” adlı akıllı şehir direkleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından Konyaaltı sahilinde kurulacağı kaydedilen açıklamada, şunlar bildirildi:

“Bölgeye kurulacak 115 adet akıllı direk çocukların, Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan yaşlıların ve evcil hayvanların konum olarak takip edilmesini sağlayacak. Proje dahilinde Büyükşehir Belediyesi çocuklara bileklik verecek, çocuklar ve ya ihtiyaç duyan kişiler akıllı direk Endirek’lerin oluşturduğu ‘güven çemberi’ dışına çıktığında sistem alarm durumuna geçip uygulama üzerinden ailelerin cep telefonlarına bilgi iletecek. Antalya’yı akıllı şehir kategorisinde güçlenmesini sağlayacak proje, önümüzdeki yıllarda farklı işbirlikleriyle daha da büyüyecek. Endirek’lerin üzerinde bulunan güneş panelleri enerji üretirken, gövdesindeki USB girişleri ile mobil cihazlar şarj edilebilecek.”

Açıklamada, işbirliğinin devamında “Vestel Proje Ortağım” çerçevesinde akıllı ekranlar, akıllı LED aydınlatma, elektrikli araç şarj istasyonları, akıllı ulaşım ve duraklar ile yönlendirme-bilgilendirme ekranları ürünleri ile Antalya’nın akıllı şehir kategorisindeki yerini güçlendireceği ifade edildi.

– “Sahilimiz çok daha güvenli, aileler çocuklar çok daha güvende olacak”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, 21.yüzyılda dünyanın en önemli gündem maddelerinden birinin “Akıllı Şehirler”in oluşturduğunu ifade ederek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak akıllı şehir çalışmalarına çok önceden başladık hatta bu çalışmaların birçoğunu şu an Antalyalılara hizmet olarak sunuyoruz. Konyaaltı sahilinde dünyada bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz bu proje ile artık sahilimiz çok daha güvenli, aileler çocuklar çok daha güvende olacak.” ifadelerini kullandı.

6,2 km’lik sahil uzunluğuyla Konyaaltı Sahili’nin dünyanın en uzun sahillerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Başkan Türel, sahilin 4 km’lik kısmının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sonrası “Sahil Antalya Yaşam Parkı’na dönüştürüldüğünü kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.