30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GÜRİŞ İşbirliği İle Kosova’nın İlk RES’i Üretime Geçti!

KOSOVA (Enerji Portalı) – GÜRİŞ Holding tarafından inşa edilen Kosova’nın İlk Rüzgar Enerji SantraliKİTKA RES’ törenle işletmeye alındı.

GÜRİŞ Holding’in Kosova’daki şirketi Air Energy tarafından işletilen santralin Kosova’nın ilk rüzgar enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Törene GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk, Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, Kosova Çevre Bakanı Fatmir Matoshi, Amerika Büyükelçiği Temsilcisi Lori Michaelson veTürkiye Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç katıldı.

GÜRİŞ, yurt dışındaki yenilenebilir kaynağa dayalı ilk elektrik üretim yatırımını tamamlayarak faaliyete geçirdi. Kosova’nın İlk Rüzgar Enerji Santrali olan ‘Kitka RES’in 32,4 MW kurulu gücü ile yılda 95.600.000 kWs elektrik üreterek Kosova’nın yıllık enerji ihtiyacına büyük katkı sağlaması amaçlanıyor.

Air Energy ile Kosova’nın elektrik sistemi operatörü KOSTT arasında yapılan anlaşmaya göre, Kitka RES’in üreteceği elektrik 12 yıl boyunca satın alınacak. 9 Adet GE 3,6 MW (110 metre kule yüksekliği ve 137 metre rotor çapı) türbinden oluşan santral 11 Ekim 2018 tarihinde anlaşma çerçevesinde ticari elektrik üretimine başladı.

GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk, Kitka açılış töreninde yaptığı konuşmasında; ‘Kosova Hükümeti, Türkiye ve General Electric gibi dev bir firmayı bize partner olmasını sağlayan Amerika bu projenin arkasındadır. Ben Mühendisim bir heykeltraş veya bir ressam eserinden ne kadar cok övünürse bende bitirdiğimiz eserlerdeno kadar çok övünç duyuyorum. GÜRİŞ’in birçok memlekette 160’ı aşkın eseri vardır. Burada olduğu gibi herşeyin en kalitesini seçerek yaptık. Bugün enerjinin yanında bütün dünyaya kaliteli mal satıyoruz. Örneğin Amerika ve Avrupa’nın gelişmiş sanayicilerine çelik satıyoruz. Yenilebilir enerji konusunda gerek Türkiye gerek dünyada faaliyetlerimize devam edeceğiz’ diye belirtti.

Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj da yaptığı konuşmada, “Kitka Rüzgar Santrali’nin modern bir Kosova’nın neye benzemesi gerektiği konusunda en iyi örneği oluşturuyor” diyerek GÜRİŞ Holding yetkililerine yaptıkları bu yatırım için teşekkür etti.

Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Fatmir Matoshi ise, “Bu tür yatırımcıların Kosova’da her zaman bir yeri vardır. Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı, yenilenebilir enerji için çevrenin ve doğal kaynakların korunması dengesini koruyacak ve böylelikle bu tür yatırımcılarla Kosova’da yenilenebilir enerjinin yüzde 25’ini sağlayacağız.’’ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.