30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gürcistan, Enerji Verimliliği Alanında Önemli Adımlar Atıyor

GÜRCİSTAN (Enerji Portalı) – Gürcistan, Enerji Verimliliği Yasası ve Yapılarda Enerji Performansı Yasası olmak üzere iki yeni yasayı mevzuatına dahil etti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile yürütülen altı yıllık bir çalışmanın ardından Gürcistan bugün yeşil ekonomiye geçişine katkıda bulunacak en son teknoloji enerji verimliliği yasalarına sahip.

Söz konusu yasaların uygulanması ülkede şu sonuçları doğuracak:

>> Ülkenin 2025 yılına kadar yüzde 14 enerji tasarrufu yapmasını sağlayacak,
>> İklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olacak,
>> Enerji güvenliğini artıracak ve Avrupa Birliği ile enerji bağlarını güçlendirecek.

Planlanan bu faydalı durumlar zamanla daha da ileri gidiyor. Mayıs ayında kabul edilen Enerji Verimliliği Yasası ve Yapılarda Enerji Performansı Yasası olmak üzere mevzuatın parçası olan iki yeni yasa ile şu hedefe ulaşılacak:
Yeni yapılar ile yapı yenilemeleri konusunda AB standartlarına uygun biçimde enerji performansı standartlarının iyileştirilmesine yardımcı olacak.

Gürcistan’da enerji verimliliğini artırma potansiyeli çok büyük!

Gürcistan’ın bu iki yeni yasayı mevzuatına katması, Derin ve Kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalama yolundaki gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra Avrupa Birliği ve komşularını bir araya getirecek. Ayrıca bu yasalar, Birleşik bir Avrupa enerji pazarı oluşturmak olan Enerji Topluluğu uluslararası anlaşması üyeliğine giden yolda önemli bir kilometre taşı niteliği görecek.

Gürcistan’da enerji verimliliğini artırma potansiyeli çok büyük. Fosil yakıtlar, ülkedeki sera gazı salınımlarının ana kaynağı ve birincil enerji arzının da yüzde 75’ini oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.