30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gürcistan Enerji Bakanlığı Yetkilileri EPİAŞ’ı Ziyaret Etti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Gürcistan Enerji Bakanlığı ve Gürcistan Piyasa Operatörü (ESCO) yetkilileri 19 Kasım’da EPİAŞ’ı ziyaret etti.

Gürcistan Enerji Bakanlığı ve Gürcistan Piyasa Operatörü (ESCO) yetkilileri 19 Kasım’da EPİAŞ’ı ziyaret etti. Gürcistan Enerji ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Natia Turnava ve ESCO Genel Direktörü Vakhtang Ambokadze’nin gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yetkililere Türkiye enerji piyasası ve EPİAŞ’ın faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

EPİAŞ yetkilileri tarafından Gürcü yetkililere Türkiye enerji piyasasının tarihsel gelişimi, piyasanın mevcut yapısı ve işleyiş şekli ile Şeffaflık Platformu ve YEK destekleme mekanizmasının çalışma şekli hakkında bilgilendirme sunumları yapıldı.

Türkiye enerji piyasasının işletmecisi olarak, deneyimlerini Gürcistan ile paylaşmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz diye belirten EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “Türkiye Enerji piyasasının kaynak olarak çok çeşitli, piyasanın serbest piyasa modeli ile işliyor. EPİAŞ, enerji piyasasının gelişiminde önemli bir role sahip.” dedi.

Türkoğlu, enerji piyasalarını etkin, şeffaf ve güvenilir bir şekilde işlettiklerini, çalışmalarını piyasanın gelişimine katkı sağlamak amacıyla yürüttüklerini ve elektrik piyasasına ilave olarak yakın zaman içinde doğal gaz piyasasını da işletmeye aldıklarını dile getirdi.

Gürcistan Enerji ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Natia Turnava, “Türkiye ile Gürcistan arasında çalışmakta olan önemli bir enterkonnekte hattı mevcut ve Türk yatırımcıların Gürcistan enerji piyasasında ticari faaliyetlerde bulunuyor. Türkiye enerji sektörünün gelişiminden ve piyasa işletmeci olarak EPİAŞ’ın tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. EPİAŞ’ın destekleriyle, Gürcistan enerji piyasasını geliştirebileceğimizi düşünüyoruz.” diye ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.