30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güney Kore’nin Kömür Tüketimi 2019’da Yüzde 7 Azaldı

GÜNEY KORE (Enerji Portalı) – Güney Kore’nin kömür tüketimi, karbon salınımlarını azaltma çabaları nedeniyle 2019’da bir yıl öncesine göre % 7 azaldı.

Kore Enerji Ekonomisi Enstitüsü’nün raporuna göre Güney Kore’nin elektrik üretiminde kullandığı kömür tüketimi, karbon salınımlarını azaltma çabaları nedeniyle 2019’da bir yıl öncesine göre yüzde 7 azaldı. Asya’nın dördüncü büyük ekonomisi olan Güney Kore, 2019’da elektrik üretiminde kullanmak üzere bir yıl önceki yılın tüketim rakamı olan 101 milyon ton ile karşılaştırıldığında 94 milyon ton kömür tüketti.

Sözkonusu durum, arka arkaya azalma yaşanan ikinci yıla işaret ediyor. Ülkenin elektrik üretiminde kullandığı kömür tüketimi düşüşe geçmeden önce 2016’daki 101 milyon tonluk rakamdan 2017’deki 140 milyon tonluk rakama yükselmişti. 

Güney Kore’de yenilenebilir enerjinin birincil enerji sunumundaki payı %2

Ne var ki, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün Ağustos ayında yayınladığı bir rapora göre, Güney Kore’de yenilenebilir enerjinin birincil enerji sunumundaki payı Örgüt üyesi 36 ülke arasında en düşüğü olarak yalnızca %2.

Raporda:
>> Kömür, petrol, doğal gaz gibi fosil yakıtların ülkenin birincil enerji sunumunun %80’ini oluşturduğu ve
>> Bu oranın %31’inin de kömür olduğu belirtilirken, 
>> Söz konusu göstergelerin Örgüt’e üye ülkelerin çoğundan daha fazla olduğuna vurgu yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.