30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güney Kore’nin İkinci Büyük Şehrine Blockchain Tabanlı Güç Santrali Kuruluyor

GÜNEY KORE (Enerji Portalı) – Güney Kore’nin ikinci büyük şehrine blockchain tabanlı güç santrali kuruluyor. Güney Kore’nin son zamanlarda blockchain projelerine oldukça ilgi duyduğu gözlemleniyor.

Yonhap Haber Ajansı’nın haberine göre, Güney Kore Hükümeti 4 milyar Kore Won (yaklaşık 3.5 milyon dolar) değerinde blockchain tabanlı bir güç santrali (Virtual Power Plant, VVP) kuracak. VVP enerji üretimini optimize etmek için çoklu enerji kaynaklarının boş kapasitelerini birleştiren bulut tabanlı dağıtılmış bir enerji santrali olarak tanımlanmaktadır.

VVP’nin Güney Kore’nin ikinci en kalabalık şehri olan Busan’da kurulması planlanıyor. VPP projesi ile Busan’daki fabrikaları ve kamuya ait olan güneş enerjisi santralleri gibi güç kaynaklarını bir araya getirmesi amaçlanıyor.

Planlanan projenin Güney Kore’nin en büyük elektrik şirketi olan Korea Electric Power Corporation (KEPCO) tarafından düzenlenen ulusal bir yarışmada temsil edileceği bildirildi.

Güney Kore’de kripto odaklı haberler yapan TokenPost ajansına göre, Busan şehri aktif bir şekilde blockchain teknolojisini gelişmesine destek oluyor. Bu yılın başlarında Busan Ekonomik İşler Vekili ve Finansal Hizmetler Komisyonu Eski Genel Müdür Yardımcısı Yoo Jae-Soo’nun blockchain ve kripto endüstrisinin gelişimi ve Busan’da özel bir bölgenin kurulması için toplantı düzenlemişti…

Güney Kore’nin son zamanlarda blockchain projelerine oldukça ilgi duyduğu gözlemleniyor…

Geçtiğimiz haziran ayında, Güney Koreli bir kamu kuruluşu olan Industry-SW ICT Convergence Association (WICA)’nın İsviçre’nin Crypto Vadisi’nde modellenen Busan’da bir blok zinciri merkezi kurmayı planlandığını duyurmuştu. Plana göre, Zug’un Crypto Vadisi’nin Güney Kore versiyonu Doğu Busan’da zengin ve turistik bir sahil alanı olan Haeundae’de kurulacak.

Son olarak, geçtiğimiz günlerde Güney Kore’nin en büyük ikinci bankası olan Shinhan Bank, kayıt tutmadaki insan hatalarının sayısını azaltmak için kurumun iç süreçlerinde blockchain tabanlı bir uygulama başlattığı haberi geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.