30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güney Kore’de Akaryakıt İstasyonları “Güneşleniyor”

İSTANBUL (ENERJİ PORTALI) – Güney Kore Petrol İstasyonları Birliği (KOSA), Güney Kore’deki akaryakıt istasyonlarının çatısına güneş panelleri kurulmasına ilişkin çok taraflı mutabakat anlaşması imzaladı.

Güneş panellerini Hanwha Q CELLS Korea Corporation’ın kuracağı projede, Dongwon EnC kurulum sürecini yönetirken, Dasstech enerji invertörlerini JB Bank da proje finansmanını sağlayacak.

Proje sayesinde akaryakıt istasyonlarının çatılarının kullanılmayan alanları değerlendirilerek güneş panelleri için gerekli arazi alanı korunmuş olacak. Kore gaz istasyonlarının çatıları tipik olarak bitişik yapılarınkinden daha yüksek, bu da onları güneş enerjisinden yararlanmak için ideal hale getiriyor ve ayrıca bakım açısından oldukça erişilebilir.Ggüneş enerjisinin bir dağıtım ve üretim sisteminde kullanılabilmesi, projenin bir başka olumlu yönü olarak öne çıkıyor.

Benzin istasyonu sahipleri güneş panelleri kurarak Yenilenebilir Enerji Sertifikasyonu alacak ve sadece geleneksel güç kaynaklarını kullanacaklarından % 50’ye kadar daha fazla fayda elde edecek.

Güney Kore’deki 13 bin benzin istasyonu güneş panelleri ile donatıldığında, her yıl yaklaşık 90 bin konutun elektrik ihtiyacına karşılık gelen 300 megavat güç üretebilecek. Güneş panellerinin kurulum maliyeti ise yaklaşık 300 milyar Güney Kore Wonu (269 milyon dolar) olarak öngörüldü.

Hanwha Q CELLS Kore Başkanı ve CEO’su Hyun-Soo Cho, konuya ilişkin, “Bu heyecan verici proje, Hanwha Q CELLS Kore’nin güneş enerjisi üretiminin geliştirilmesini ve pazar talebini genişletmeye yönelik devam eden çabasının bir parçası. Güneş enerjili benzin istasyonları, güneş enerjisini fosil yakıtlarla birleştiren ve her iki enerji kaynağının gerçek bir iş ortamında yan yana çalışabileceğini gösteren ilginç bir hibrit konsepti.” ifadelerini kullandı.

Dünya çapında sayısız şirket, güneş enerjili benzin istasyonları geliştirmek için benzer projelere başladı. 2016 yılında, Fransız enerji şirketi Total S.A., gelecek 5 yıl boyunca dünya çapında 5 bin servis istasyonunda toplam 200 MW’lık güneş paneli kurulması amacıyla 300 milyon dolar yatırım yaptı. ENOC (Emirates Ulusal Petrol Şirketi) Grubu 2017 yılında, Dubai’deki istasyonlardan başlayarak tüm yeni benzin istasyonlarında güneş panelleri kuracağını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.