30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güney Kıbrıs’ta Sondaj İçin Hareketli Günler Yaşanıyor

KIBRIS (Enerji Portalı) – Güney Kıbrıs’ta Ekim ayında enerji konularında sondajlarla ilgili önemli gelişmelerin olması bekleniyor.

Fileleftheros gazetesi, yılın son üç ayı içerisinde Exxon Mobil ile Qatar Petroleum konsorsiyumunun 10’uncu parselde sondaj gerçekleştirmesinin planlandığını kaydederek, işe, 10’uncu parseldeki “Delfini” hedefinden başlanacağını, ardından 2019 yılı Ocak ayı içerisinde ikinci hedefte sondaj yapılması yönünde ilerleneceğini kaydetti.

Sondajın yapılacağı ikinci hedefin “Anthias” mı, “Glafkos” mu olacağının henüz bilinmediğini yazan gazete, nihai kararların, ilk sondajın sonuçları ve yapılacak olan saptamaların ardından alınabileceği ihtimali üzerinde durdu.

Exxon Mobil’in, sondaj yapmaya hazır olduğunu, tüm ayrıntıların belirlenip programlandığını aktaran gazete, 10’uncu parselde sondajın başlaması öncesinde Total ile Exxon Mobil’in büyük ilgi gösterdiği 7’nci parselle ilgili önemli kararların alınmasının beklendiğini savundu.

6’ncı parseldeki “Kalipso” yatağının, 7 ve 10’uncu parsellerin sınırında olmakla kalmayıp, bu parsellere doğru yayılmasının, Total ile Exxon Mobil’in ilgisini çeken bir unsur olduğunu kaydeden gazete, aynı parsele ilişkin sismografik yorumlamaların da ayrı bir “dürtüye” neden olduğunu belirtti.

– Total ve Exxon Mobil arasında işbirliği iddiası

Gazete, Total’in hali hazırda (Eni ile birlikte ruhsatına sahip olduğu) “Kalipso” yatağı sondajıyla ilgili bilimsel verilere sahip olduğunu belirterek, Exxon Mobil’in yapması beklenen sondajlarından birinin, Kalipso yatağının çok yakınlarında olacağını aktardı.

Haberde, perde gerisinde ikisinin (Total ve Exxon Mobil) işbirliği yapması yönünde görüşmelerin olduğu da iddia edildi.

5’inci parsele de ilginin olduğunu, ancak önceliğin 7’nci parselde olduğunu aktaran gazete, yasa temelinde 7’nci parselin ruhsatlandırılmasının çeşitli şekillerde olabileceği üzerinde durdu.

Bilgilere göre Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, önümüzdeki ay 7’nci parselle ilgili gelişmelerin olması için Rum Bakanlar Kurulu’na bir öneri sunacağını iddia eden gazete , ayrıca önümüzdeki haftalarda Total’in, 2, 3, 8 ve 9’uncu parseller gibi ENI’nin hak sahibi olduğu parsellere katılmaya ilgi göstermesi konusunda Rum Bakanlar Kurulu’nda kararlar alınması yönünde yoğun istişarelerin yapılmasının beklendiğini aktardı.

Gazete sansasyonel bir hedef olan “Supia” ve diğer hedefler gibi sondaj için “olgunlaşmış” olduğu değerlendirilmesinde bulunan hedeflere ilişkin sondaj programları konusunda anlaşmaya varılması ve onay verilmesinin de beklendiğini kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir