30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güney Kıbrıs’ta Doğalgaz Arama İzini Çıktı

İSTANBUL (Enerji Potalı) – Exxon Mobil-Qatar Petroleum’un, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde art arda yapacağı iki sondaja ilişkin son detaylarla ilgili düzenlemeleri yapması için, önümüzdeki Eylül ayının ilk haftasında gerekli tüm izinlere sahip olacağı açıklandı.

Fileleftheros gazetesine göre, Güney Kıbrıs’ta sondajların yıl sonunda başlamasının bekleniyor.

İznin, 10’uncu parselin doğu yarısında gerçekleştirilecek olan iki veya daha fazla sondajla ilgili olacağı belirtilerek, böylece ExxonMobil-Qatar Petroleum’un geri sayıma başladığı, çünkü “gelecek vaat eden bir hedef olan Delfini” hedefindeki sondajın başlamasına 100 günden daha az bir zaman kaldığını, “Glafko” hedefindeki sondajın da yıl sonundan önce başlayacağını ifade edildi.

Çevresel onaylarla ilgili başvurunun incelenmesinin 30 Temmuz tarihinde yapılırken, özellikle destek üssü konusunda ek şartlar konulmasına karar verildi, bunlar Eylül ayının ilk haftasında verilecek olan iznin içerisinde yer alacak.

Sondajı gerçekleştirilecek olan sondaj kulesi, dünyadaki en modern sondaj makinelerinden biri olurken, İngiliz bayrağı taşıyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.