30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güney Gaz Koridoru ve Küresel Enerji Yatırımları Değerlendirildi

AZERBAYCAN (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Onursal Başkanı Fatih Birol stratejik görüşmeler için Azerbaycan’a ziyarette bulundu. Görüşmede Güney Gaz Koridoru ve küresel enerji yatırımları masaya yatırıldı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Onursal Başkanı Fatih Birol Azerbaycan’ı ziyaret etti. Birol ile Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Parviz Shahbazov, Güney Gaz Koridoru’nun yanı sıra Avrupa’nın gaz kaynak ve rotalarının çeşitliliğini çoğaltarak, enerji güvenliğini artırmadaki rolü hakkında konuştular.

Görüşmede birçok konu tartışıldı

Azerbaycan’daki görüşmede, Birol ve Bakan Shahbazov, küresel petrol ve gaz piyasaları, Azerbaycan’ın güneş ve rüzgar enerjisi ve enerji verimliliğini artırma planları ve IEA ile Azerbaycan arasındaki kurumsal bağları güçlendirmeye yönelik planları da tartıştı.  Görüşme sırasında ayrıca, IEA ve AB tarafından yürürlüğe konulan; Kafkasya, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da on bir ülkeyi kapsayan EU4Energy bölgesel programı da değerlendirildi.

“Doğalgaz kaynaklarının ve rotalarının çeşitlendirilmesi gerekli”

Bakü’de gerçekleşen toplantıda, Fatih Birol Azerbaycan’da yıllık gaz üretiminin 20 yıl içinde halihazırdaki 18 bcm’den 55 bcm’ye yükseleceğini belirterek, gaz üretimdeki artışa da dikkat çekerek şu sözleri söyledi:

Azerbaycan ekonomisi ve ülkenin doğalgaz ihracatçısı konumu açısından, bu çok önemli bir veridir. Burada asıl mesele, doğalgaz kaynaklarının ve rotalarının çeşitlendirilmesidir. Azerbaycan tarafından yürütülen TANAP ve TAP projeleri büyük önem taşıyor ve TANAP boru hattı halihazırda devreye alınmış durumda. TAP çalışmalarının da zamanında gerçekleşeceğine inanıyorum.”

“Petrol ve gaz talebi, petrokimya sektöründen gelecek”

Azerbaycan ziyareti sırasında Fatih Birol, SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev ile de SOCAR’ın Güney Gaz Koridoru ve petrokimya sektöründeki diğer küresel enerji yatırımları hakkında görüştü. Birol, Abdullayev’in özelikle ilgilendiği, yakında yayınlanacak olan “Petrokimyasalların Geleceği” isimli IEA raporu hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Fatih Birol, dünyadaki petrol ve gaz talebinin geleceğine ilişkin, “Dünya enerji piyasası büyüdükçe, dünya petrol ve gaz talebi, yakıt olarak kullanılmalarından ziyade petrokimya sektöründen gelecektir” dedi.

Birol aynı zamanda, bölgenin enerji altyapısındaki artan talebin finansmanını ele almak için Dünya Bankası, İslami Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) temsilcileriyle de bir araya gelerek ziyaretini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.