30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güney-1 Rüzgar Enerji Santrali Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır

Güneyres Elektrik Üretim San.ve Tic.A.Ş. tarafından Bursa Nilüfer, Osmangazi, Orhaneli sınırları içinde yapılması planlanan Güney-1 Rüzgar Enerji Santrali için Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Duyurularında Güneyres Elektrik Üretim San.ve Tic.A.Ş. tarafından Bursa Nilüfer, Osmangazi, Orhaneli sınırları içinde yapılması planlanan Güney-1 Rüzgar Enerji Santrali için Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açıldı duyurulmuştur.

Proje kapsamında her biri 1 MW Kurulu gücünde 70 adet rüzgâr türbini ile elektrik üretimi planlanmaktadır. Güney-1 RES Projesi için EPDK’ya Önlisans başvurusu yapılmıştır.

Güney-1 RES Projesi kapsamında yıllık toplam 233.016.000 kWsaat (233 gWh/yıl) elektrik enerjisi üretimi planlanmaktadır. Güney-1 RES’te üretilecek olan elektrik enerjisi 14 km uzunluğunda enerji nakil hattıyla 154 kV’lık Orhaneli Trafo Merkezine (TM) bağlanacaktır. Proje ile üretilecek olan elektrik enerjisi daha ekonomik olarak üretilerek Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanması, enerji piyasası kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak serbest enerji piyasasının rekabet koşulları çerçevesinde ucuz ve kaliteli enerjinin tüketicilere ulaştırılması sağlanmış olacaktır. Güney-1 RES Projesinin hazırlık aşaması 16 ay, inşaat dönemi 32 ay olmak üzere toplam yatırım süresi 48 ay olarak planlanmaktadır. Proje, Üretim Lisansı süresince işletmede olacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Konuyla ilgili Yapılan Duyuru Aşağıdaki Şekildedir
BURSA ili NILÜFER, OSMANGAZI, ORHANELİ ilçesindeki
BURSA ili NILÜFER, OSMANGAZI, ORHANELİ ilçesi sınırları içerisinde GÜNEYRES ELEKTRİK ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından yapılması planlanan GÜNEY-1 RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 12/03/2018 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya BURSA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve BURSA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir