30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneşin Isı ve Işığından Enerji Üreten En Verimli Hibrit Cihaz!

ABD (Enerji Portalı) – Tulane Üniversitesi’nden bir ekip tarafından üretilen cihaz, % 85 verimlilikle ve elektrik ve buhar oluşturmak için enerjiyi dönüştürüyor.

Güneşten fotovoltaikler veya düzenli güneş panelleri yoluyla enerji toplamak en tipik yöntemdir. Ayrıca, elektrik üretmek için kullanılabilecek bir yöntem olan enerji yaratmak için ışığı yerine Güneş’in ısısını kullanan güneş yoğunlaştırıcılar da vardır. 

Genellikle, bu iki yöntem ayrı ayrı kullanılır. Her ikisini aynı anda yapmaya çalışan hibrit cihazlar var, ancak şimdiye kadar bunlar uygun maliyetli olmamış ve daha düşük miktarda enerji kullanmış.

Tulane Üniversitesi’ndeki ekip, bu yöntemlerin her ikisini birleştiren ve güçlü miktarda enerji toplamayı başaran bir hibrit cihaz üretmeyi başardı. 

Cihazın aynalı, güneş ışınlarını ortadaki bir kutuya odaklayan bir çanak kısmı var. Daha sonra bu bölümün alt kısmında, görünür ve ultraviyole ışığı toplayan ve elektriğe dönüştüren kısım olan çok bağlantılı güneş pilleri bulunuyor. Ayrıca hücreler ısı enerjisini ayrı bir termal alıcıya yönlendiriyor. Cihaz daha sonra bu ısıyı yakalayıp ve buhara dönüştürüyor. 

Ekibe göre, cihazın toplam toplama verimliliği % 85.1’dir (Bu çok yüksek bir yüzde). Yakalanan buhar 248 dereceye kadar ısıtılabilir ( 478 derece Fahrenheit ) (Bu derece de etraftaki diğer çoğu termal enerji toplayıcıdan çok daha yüksek bir derece). Tüm bunlar, bu hibrit cihazın endüstriyel seviyelerde çalışacak kadar güçlü olduğu anlamına gelir. 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.