30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Güneşimizin Her Hane, Ticarethane, Sanayici İçin Bir Enerji Kaynağı Olsun İstiyoruz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, yakın zamanda yürürlüğe girmesi beklenen aylık mahsuplaşma düzenlenmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), daha fazla vatandaşımızın güneş enerjisinden yararlanmasını amaçlayan yönetmeliği tamamladığını açıkladı. Yeni yönetmelik ile lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik ve tebliğin birleştirilerek tek bir mevzuat altında işlemlerin yürütülmesi amaçlanırken; başvuru süreçleri, başvuruların değerlendirilmesi ve yeni kurulacak tesisler açısından ihtiyaç fazlası enerjinin değerlendirilmesi gibi hususlar yeniden düzenlendi. Bürokratik evrak ve süreçler basitleştirilerek kurumlarda geçen süreler kısaltıldı.

Yönetmelik; aynı bağlantı noktasını, tüketim tesisinin bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücünü, tüketim-üretim yönlü dağıtım bedellerini dikkate alarak tüketici açısından tüketimini en az maliyetle karşılıyor olmasına dönük bir anlayışla hazırlandı.

Herkes kendi üretim tesisini kurabilecek…

Lisanssız rüzgar ve güneş enerjisine dayalı başvuruların ancak TEİAŞ tarafından kapasite tahsisi gerçekleştirilmesi halinde kurulabildiği dönem sona erdi. Aynı ölçüm noktasında olmak, şebeke güvenliğini teknik yönden etkilememek ve yönetmelikte tanımlanan şartlar dahilinde artık herkes kendi üretim tesisini kurabilecek.

Getirilen aylık mahsuplaşma sistemi ile serbest tüketici olsun olmasın herkes; hafta içi veya gece tükettiği elektriği; gündüz veya hafta sonu ürettiği elektrikten karşılayabilecek… Böylece elektrik şebekesini bir nevi depo olarak kullanabilecek.

“Önemli husus; yatırımın geri dönüş süresini asgari seviyelere indirmek için tüketim gücü kadar değil tükettiği enerji miktarı kadar enerji üretebilecek tesisi kurmak olacak.”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yakın zamanda yürürlüğe girmesi beklenen aylık mahsuplaşma düzenlenmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Yeni sistemde üretim yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus; yatırımın geri dönüş süresini asgari seviyelere indirmek için tüketim gücü kadar değil tükettiği enerji miktarı kadar enerji üretebilecek tesisi kurmak olacak. Yani tüketicimiz ‘en fazla enerjiyi üretecek tesisi kurmalıyım’ düşüncesi ile değil, ‘tüketim miktarımı karşılayacak en hesaplı tesisi kurmalıyım’ düşüncesi ile hareket etmeli. ”dedi.

“Güneşimiz her hane için, her ticarethane için, her sanayici için bir enerji kaynağı olsun istiyoruz.”

Düzenlemenin önemine dikkat çeken Başkan Yılmaz şunları söyledi:

“Güneşimiz her hane için, her ticarethane için, her sanayici için bir enerji kaynağı olsun istiyoruz. Yeni düzenleme ile her tüketicinin kendi enerjisini üretebilmesinin de yolunu açıyoruz. Güneş çatılarda yükselmeye devam ettikçe hem tüketici kazanacak hem de ülkemiz. Enerji Bakanlığımızın çok değerli katkılarıyla yaptığımız çalışmalar sonucunda ortaya koyduğumuz yeni düzenleme; sürekli gelişim gösterecek nitelikte, yatırım yapılabilir ve büyüme odaklı bir güneş piyasasının devamını sağlayacaktır inancındayım. Artık enerji ihtiyacımızı yerinde, daha etkin ve daha verimli şekle getirmek, tüketildiği yerde enerjinin üretilmesini sağlamaya çevirmemiz gerekiyor.”

1 Yorum

 • Çok haklı bir yorum .
  Evet. Çatıda yanlızca kendi ihtiyacımız için enerji üretelim .
  Satışdan kar elde etmek biz tüketicinin işi değildir .
  Ama esneklik şarttır .
  Maalesef biz çatıda elektrik idaresinin hiç istemediği gündüz saatlerinde enerji veriyoruz .
  Sonra en pahalı saatlerde puant saatlerde ondan elektrik istiyoruz .
  Ben şahsen ikisinin de fiatı aynı olsun istiyorum. Ama bu hakkaniyet değil .
  Mademki elektrik gündüz ucuz elşektrik idaresi de haklı olarak ucuza alır .
  Biz gece istiyoruz . Mecburen pahalı satyın alacağız .
  Ama size i,yi, bir haber . Şimdi faturama baktım .600 kwh/ay enerji kullanmışım . 300 lira ödemişim .
  Bunun % 50 si yani 300 kwh ı gündüze geliyor . 11 saatte . kwh ı 28 kıuruştan .Kabaca 150 lira ödemişim .
  Puant saatte kullandığım ise yani 5 saatte 150 kwh yani % 25 . Kwh ı 48 kuruşdan . Kabaca 75 lira ödemişim .
  Sonra gece ucuz tarife zaten 8 saatte te de 150 kwh kullanmışım . Bu sattlerde idare zaten bize ucuz veriyor . 12 kuruş/kwh . Kabaca yine 75 lira ödemişim . Toplam 300 lira .
  Yani dikkat 75 lira puant saatte idareye % 100 zamlı enerji bedeli ödüyoruz . Bu fazla ödeme yanlızca 75 in yarısı kadar . Yani ben solar enerjiyhe geçip mahsuplaşmayı cari elektrik fiatları ile yaparsam
  aylık tasarrufum 300 lira olmıyacak fakat 300 – 37.50 = 262.50 TL olacak . Yani 300 lira tasarruf ederek 5 yılda amorti ediyorsam 262,50 lira tasarruf ederek % 12.5 daha fazla yani 5 yıl x 1.125 = 5.62 yılda amorti edeceğim . Eh fena sayılmaz . Ben kendi hesabıma memnun oldum . İnşallah mantığı anladınız . Teşekkürler m.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.