30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Yatırımcıları, Trafo Yetersizliğinden Dertli

İSTANBUL (ENERJİ PORTALI) – MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Enerji Üretim ve Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Eşref Akdoğan, güneşten üretilen elektriği ulusal şebekeye bağlayacak trafoların yetersiz olmasından dolayı sorun yaşadıklarını bildirdi.

Akdoğan, Türkiye’nin en büyük ekonomik sorunlarından biri olan cari açığın düşürülmesi için sınırsız ve ücretsiz bir kaynak olan güneşe yatırımın önünün açılması gerektiğini söyledi.

Özellikle Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ciddi bir güneş potansiyeli olduğunu vurgulayan Akdoğan, bu alanda yatırım için arazi ve yatırımcı bulunmasına rağmen EPDK’nın enerjiyi şebekeye aktaracak bağlantı noktası bulamadığını, bundan dolayı da lisans veremediğini kaydetti.

– “Acil çözüm bekliyoruz”

Akdoğan, Türkiye’nin enerji ihtiyacının her geçen gün arttığına işaret ederek, “Mevcut bağlantı sayısının en az iki kat artırılması gerekiyor. Bu alandaki talep 10 birimse talebin güvenilir karışlanması için üretimin 12-13 birim olması gerekiyor. Hızla büyüyen ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması için acil çözüm bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye göre güneş potansiyeli üçte bir daha az olan Almanya ve İngiltere’de yatırımcılara ciddi kolaylıklar sağlandığını belirten Akdoğan, Enerji Bakanlığı’nın bu konuyu çözüme kavuşturması için komite olarak gerekli lobi faaliyetlerini artırmayı planladıklarını dile getirdi.

Akdoğan, güneş enerji sektöründe yatırım iştahının artması için bazı iyileştirmelere daha ihtiyaç olduğunu aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

“2 Mayıs itibariyle devlet yabancı kredi kullanımının önünü kapattı. Bu da sektördeki bir diğer önemli sorun haline geldi. Lisanssız elektrik üretimine yönelik dövizle kredi kullanımının kaldırılması nedeniyle birçok firma zor durumda kaldı. Bu durumun özellikle bizim sektörümüz açısından vakit kaybedilmeden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.