Enerji Portalı
  • Home
  • Solar
  • Güneş ve Rüzgar Enerjisi Su Bazlı Pilde Depolanabilecek
Editörün Seçimi Haberler Solar

Güneş ve Rüzgar Enerjisi Su Bazlı Pilde Depolanabilecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Stanford Üniversitesi araştırmacıları, güneş ve rüzgar enerjisini depolamak için su bazlı bir pil geliştirdi.

Stanford Üniveristesi’nden yapılan açıklamaya göre, araştırmacılar, rüzgar ve güneş enerjisini ihtiyaç duyulduğunda depolayarak ve karbon salgılayan fosil yakıtları yakma ihtiyacını azaltarak, bir mangan-hidrojen pil geliştirdi.

Prototip mangan-hidrojen bataryası, üç “inç” uzunluğunda ve yalnızca 20 milwatt saatlik bir elektrik üretiyor ve bu da bir anahtarlık üzerinde duran LED el fenerinin enerjisine eşit.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stanford Üniversitesi Malzeme Bilimi’nde araştırmacı Prof. Yi Cui, mangan-hidrojen pil teknolojisinin enerji bulmacasındaki eksik parçalarından biri olduğunu ifade etti.

Bu durumun öngörülemeyen rüzgar veya güneş enerjisini depolamak için önemli bir kazanım olacağını belirten Cui, “Yenilenebilir kaynaklar mevcut olmadığında karbon emisyonlu fosil yakıtlar yakmak gerekir. Yaptığımız şey şu, suya özel bir tuz attık, elektrota da atıldı ve bu da elektronları hidrojen gazı şeklinde depolayan tersine çevrilebilir bir kimyasal reaksiyon yarattı.” ifalerini kullandı.

Açıklamada, rüzgar veya güneş kaynağının bataryaya nasıl güç vereceğini taklit etmek için araştırmacıların prototipe bir güç kaynağını eklediği ve yapılan çalışmalar sonucunda su bazlı bataryanın yeniden şarj edilebileceğini kanıtladığı kaydedildi.

Rüzgar veya güneş enerjisini depolamak için ekonomik bir yöntem olarak geliştirilen su bazlı pilde depolanan elektrik, talebin yüksek olduğu zamanlarda şebekeye enerji sağlayabilecek.

Related posts

İmar Barışına 81 GES Başvuru Yaptı

İbrahim Kara

Leonardo Dicaprio’dan Yenilenebilir Enerjiye Dikkat Çeken Paylaşım

İbrahim Kara

Tesla’nın Kurucusu Dünyaca Ünlü Girişimci Elon Musk Kimdir?

Sahin Akman

Enerji Devlerine Açılan “İklim Değişikliği” Davasında Karar

Sahin Akman

Gazze’deki Enerji Ablukası “Güneşle” Aşıldı

İbrahim Kara

Şebeke Erişimi Olmayan Duraklara Güneş Enerjili Aydınlatma

Sahin Akman

Yorum Bırakınız