30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Pilleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Güneş pilleri, enerji depolamanın geleceğidir. Gündüz üretilen yenilenebilir elektriği depolayabilir ve talebin yüksek olduğu geceleri serbest bırakabilirler. Bu, güneş battıktan sonra bile evinizin temiz, yeşil elektrikle çalışacağı anlamına gelir. Bu sebeplerden dolayı da güneş pilleri hakkında merak edilenler de artıyor. Energy Matters, en yaygın sorulan şu soruları yanıtladı:

Bir güneş pili faturamda bana nasıl tasarruf sağlar?

Yoğun dönemlerde güneş tepedeyken ve siz optimum verimi elde ederken, panelleriniz kalan elektrikle evinize güç sağlar. Bu, şebekeye aktarılır ve faturanıza kredi eklenir. Bu tarife garantisi, Avustralya’da birim başına yaklaşık beş senttir (1 Cent = 0,0845 TL). Bu yoğun dönemlerde (yaz aylarında) güç depoladığınızda, bunu panellerinizin enerji üretmediği gece saatlerinde kullanabilirsiniz. Birim başına yaklaşık 25 sent olan şebeke enerjisi için tam fiyat ödemek yerine bedava elektrik kullanmış oluyorsunuz.

Evime veya işyerime kaç pil ekleyebilirim?

Güneş pilleriyle sağladığımız seçenekler, haftanın her gecesi, gece boyunca evinize kolayca güç verecek. Elektriğinizde bir kesinti olursa, bu piller yaklaşık 24 saat kesintisiz güç sağlayabilir. Bu da yedi güne kadar gücünüz olması için elde edilmiş enerji gerektiği gibi paylaştırılabilir. Markaya bağlı olarak bazen daha büyük evler veya ticari tesisler için daha fazla pil ekleyebilirsiniz. Ancak piller apartman daireleri için yalnızca tek bir pile ihtiyaç duyacak şekilde tasarlanmıştır .

Mevcut sistemime pil ekleyebilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Ancak yenileyebileceğiniz türde sınırlamalar olabilir. Mevcut sisteminiz üç fazlı – tek fazlı olması, inverterinizin boyutu gibi unsurların bir etkisi olacaktır. Bir pili güçlendirmeden önce elektrik tedarikçinizle iletişime geçmeniz gerekecektir. Sizin için bu sürecin tüm karmaşasını ortadan kaldırabilir ve eviniz veya işyeriniz için mükemmel çözümü bulabiliriz.

Kurulu bir güneş sistemine ihtiyacım var mı?

Hayır. Bunları, güneş enerjisi gibi bedava olmasa da, şebeke elektriğini depolamak için kullanabilirsiniz. Bu, bir kesinti olması durumunda enerji depolamanın bir yoludur, ancak pahalı bir güvenlik önlemidir. Bu sistemler düzgün sağlandığında, bir daha asla elektrik kesintileri konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Bir daha asla fosil yakıtlara veya pahalı elektrik faturalarına güvenmenize gerek kalmayacak. Sadece tüm yıl boyunca yeşil elektrikle yaşamanın tadını çıkarırsınız.

Kaynak: Energy Matters

1 Yorum

  • Aydan dedi ki:

    Ev tipi pil depolama sistemi olarak lityum pil teknolojisini seçmek, ilk yatırım nispeten yüksek olmasına rağmen bakım maliyetlerinizi ve kullanım maliyetlerinizi azaltabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.