30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Panellerinin Gölgesi Bitkiler İçin Daha Verimli

ISTANBUL (Enerji Portalı) – Arizona Üniversitesi’nden araştırmacılar, güneş panellerinin gölgesinde büyüyen ürünlerin, geleneksel tarıma göre iki veya üç kat daha fazla sebze ve meyve üretimine yol açabileceğini iddia etti.

Güneş enerji santralleri ile tarımın birleştirilmesinin avantajları konusunda vurgu yapan rapora göre, ABD’nin arazilerinde güneş enerjisi panellerinin gölgesinin altında yetişen biber, jalapeno, domates daha verimli bir hasata neden oldu.

Araştırma ekibi, üç aylık yaz mevsimi boyunca, ışık seviyeleri, hava sıcaklığı ve bağıl nem gibi mikro iklim koşullarını, güneş enerjisi panel sıcaklığı, toprak nemi ve sulama suyu kullanımı, bitki ekofizyolojik fonksiyonu ve bitki biyokütle üretimini izledi. İzleme, toprak yüzeyinin üstündeki sensörler ve 5 cm derinlikte yerleştirilen sensörler ile gerçekleştirildi.

Güneş enerjisi ve Tarım

Gölgelemenin Avantajları

Yapılan gözlemlerde, gölgelemenin hava sıcaklığı, doğrudan güneş ışığı ve su için atmosferik talep üzerinde nasıl olumlu bir etkisi olduğunu gösterdiğini söylediler. “Güneş Enerjisi panellerin sağladığı gölge, geleneksel, açık ekim sistemine göre gündüzleri daha soğuk ve geceleri ise daha yüksek sıcaklıkları ile sonuçlandı” dedi.

Diğer ürünler üzerinde araştırma yapılması gerektiğini söyleyen bilim insanları, çalışma sonuçlarının diğer bölgelerde nasıl uygulanabileceğini ve bölgesel politikaların bu tür projelere nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı ile işbirliği yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.