30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Panelleri Üzerindeki Toza Yüzde 98 Engel Olunacak

ABD (Enerji Portalı) – Güneş paneli temizleme teknolojilerinin son hızla gelişmekte olduğu bu dönemde tozu tutmama yöntemi geliştirildi.

Lotus yaprağının kendi kendini temizleme özelliklerinden bir ipucu alarak, Negev Ben-Gurion Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, verimlilik ve ışık emilimini korumak için güneş panellerinden tozu çıkarmak için optimize edilebilecek mikroskobik kuvvetlere ve mekanizmalara yeni bir ışık tuttu. Yeni teknik toz parçacıklarının% 98’ini temizledi.

Araştırmacılar, güneş panellerinin yüzey özelliklerini değiştirmenin yüzeyde kalan toz miktarını büyük ölçüde azaltabileceğini ve çölde güneş enerjisi toplama uygulamalarının potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini doğruladı.

Güneş panellerinde toz yapışması, fotovoltaik hücreler ve güneş enerjisi toplayıcıları aracılığıyla enerji hasadı için büyük bir zorluk oluşturuyor. İsrail’deki Negev Çölü gibi yüksek toz yoğunluğu olan alanlarda maksimum toplama verimliliğini korumak için yeni çözümler gerekiyor.

BGU Zuckerberg Su Enstitüsü Enstitüsü’nden bir asistan Tabea Heckenthaler, “Doğada, nilüferli yüzeyi ve nilüferli yüzeyi nedeniyle ince bir balmumu, su iten hidrofobik kaplama nedeniyle tozdan ve patojenden arınmış olduğunu gözlemliyoruz.” diyor.

Jacob Blaustein Çöl Araştırmaları Enstitüsü’ndeki araştırmacılar da, “Çölde, güneş hücrelerinin yüzeyinde toz birikir ve onları sürekli olarak temizlemek çok zordur, bu yüzden bu davranışı güneş pilinde taklit etmeye çalışıyoruz.” açıklamasında bulundular.

Araştırmacılar, su yapraklarını yuvarlarken ve kirlenmeyi giderirken, lotus yaprağının kendi kendini temizleme özelliklerini taklit etmek için fotovoltaik hücrelerde kullanılan bir yarı iletken olan silikon bir substratı (Si) değiştirmenin etkisini araştırdı.

Süperhidrofobikliğin, su damlacıkları ve yüzey arasındaki sürtünmeyi azalttığı ve böylece su damlalarının yüzeylerden temiz parçacıkları kaydırmasına izin verdiği biliniyor. Bununla birlikte, kendi kendini temizleme mekanizması sırasında parçacıkları yüzeylerden birleştiren ve ayıran kuvvetler ve nanotekstlerin bu kuvvetler üzerindeki etkisi tam olarak anlaşılamıyor.

Bu kuvvetlere ışık tutmak ve nanotekstüre etkilerini azaltmak için araştırmacılar, güneş panelleriyle ilgili dört silikon bazlı numune hazırladılar:

  1. pürüzsüz hidrofilik yüzeyler,
  2. nanotekst edilmiş hidrofilik yüzeyler,
  3. pürüzsüz hidrofobik yüzeyler ve
  4. nanotekslenmiş hidrofobik yüzeyler. 

Bu, yüzeyde nanoteller oluşturmak için yüzeyin ıslak kimyasal olarak aşındırılması ve ayrıca hidrofobik bir kaplama uygulanmasıyla başarıldı.

%98 parçacık çıkarma ile parçacığın yapışması 30 kat azaltıldı!

Parçacık çıkarma, hidrofilik düz Si tabakalar üzerinde% 41’den, süperhidrofobik Si bazlı nanotekstüre edilmiş yüzeylerde% 98’e yükselmiştir. Araştırmacılar, bu sonuçları, bir atomik kuvvet mikroskobu kullanarak, mikron büyüklüğünde bir partikülün düz ve nanotekstüre edilmiş alt tabakaya yapışmasını ölçerek doğruladılar. Sudaki yapışmanın 30 kat azaldığını buldular.

Heckenthaler, “Parçacık sökülmesinin artmasının sebebinin damlacıklar ve süperhidrofobik yüzeyler arasında düşük sürtünme olmadığını belirledik” diyor. Ayrıca şunları ekliyor:

“Aksine, parçacıkları yüzeylerden ayırabilen kuvvetlerin artışıdır. Kullandığımız deneysel yöntemler ve elde ettiğimiz partikül çıkarma kriteri, farklı kimyasallar ve / veya dokular sergileyen kendi kendini temizleyen yüzeylerin mühendisliği için uygulanabilir.”

Kaynak: SolarDaily

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.