30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Paneli Üretim Tesisi İle 60 GW/yıl Üretim Mümkün

ÇİN (Enerji Portalı) – Küresel talebin yarısını sağlayabilecek kapasiteye sahip güneş paneli üretim tesisi kurulacak. Maksimum üretim ile tesis, Çin’in 2019 kurulu kapasitesinin iki katı olacak.

GCL System Integration Technology Co., küresel talebin yarısını karşılayacak kapasiteye sahip, dünyanın en büyük güneş paneli üretim tesisini kurmayı planlıyor.

Çinli üretici planlarının:
>> Güneş panelleri ile yılda 60 gigavat üretmek mümkün olacak
>> Doğu Hefei ilinde bir tesis inşa etmek
>> 18 milyar yuan ($ 2540000000) yatırım yapmak
olduğunu belirtti.

Tesisin maksimum üretimi, 2019 yılında Çin’de kurulu 30 gigawatt’lık kapasitenin iki katı olacak. Ayrıca tesis dünya çapında güneş enerjisi tesisatlarının neredeyse % 51’ini tedarik edebilecek.

BloombergNEF verilerine göre, proje GCL Sisteminin 7.2 gigawatt’tan dokuz kattan fazla panel üretme yeteneğini artıracak. 

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticisi JinkoSolar Holding Co. 16 gigawatt kapasiteye sahiptir.

GCL Sistemi, 15 gigawatt üretim kapasitesi için projenin ilk aşamasında 5 milyar yuan harcayacağını söyledi. Tesisin satış ve kullanımına dayalı zamanlama ile daha sonra üç aşama daha uygulanacağını söyledi.

Şirket, şimdi kömür enerjisine daha yakın olan güneş enerjisi maliyetleri ile ortaya çıkan fırsatları yakalamak ve yeni tip daha büyük fotovoltaik panellere olan talebi karşılamak istediğini söyledi. GCL Sistemi, yatırımları finanse etmek için kendi fonlarını ve kredilerini kullanacağını söyledi.

Kaynak: Bloomberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.