30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Paneli Temizleme Pazarı 2025 Süreci

ABD (Enerji Portalı) – Dünyada eğilimini arttıran güneş enerjisi talebine paralel panel temizleme pazarında yüksek bir artışa şahit oluyoruz.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının artması eğiliminde olan küresel değişim, enerji alanında gelişmeye ve iyileşmeye yönlendiriyor. Bu gelişmeye ve iyileşmeye güneş paneli temizleme pazarı öne çıkan bir örnek olarak verilebilir. Güneş enerjisi üretimini en uygun seviyede tutma çabalarını artırmak, güneş paneli temizleme endüstrisinin temelini oluşturmaktadır.

Güneş enerjisi çiftlikleri çok fazla miktarda fiziksel alan kaplar ve bu nedenle tipik olarak uzak bölgelerde kurulurlar. Ancak bu, güneş panellerini toz, kuş pisliği, enkaz, antropojenik kirlilik ve asit yağmuru gibi birçok kirletici maddeye maruz bırakarak güneş paneli temizleme hizmetleri için önemli bir talep yaratıyor.

Güneş enerjisi yoluyla enerji üretimi, elektriğin oluşturulmasında en yaygın kullanılan yöntemlerden biri olmasına rağmen, yöntemin tamamen verimli olması için bazı çevresel etkilerin ele alınması ve ortadan kaldırılması gerekiyor.

Dünyaca ünlü bu konuda uzman araştırmacılar, “İstenmeyen kirleticiler önemli ölçüde elektrik üretimini etkileyebilir. Toz gibi kirleticiler güneş paneline gelen ışınları engellediğinden güneş paneli verimliliğini yaklaşık% 50 azaltabilir.” tespitini yaptılar. Bu da güneş paneli temizleme pazarını yenilenebilir enerji sektörünün ayrılmaz bir parçası yapıyor.

Uzmanlar, güneş paneli temizleme pazarının 2025 yılına kadar yıllık 1200 milyon dolar değerinde bir değere ulaşacağını tahmin ediyor.

Panel temizleme çeşitleri

Güneş paneli temizleme teknolojileri iki alt gruba ayrılır; kuru temizleme ve ıslak temizleme. Islak temizlik, yıllık bazda yoğun yağış alan ve bol su rezervine sahip bölgeler için son derece uygun görünüyor. Bununla birlikte, bazı uzmanlara göre, su kullanarak güneş paneli temizliği nadiren en uygun çözüm olarak kabul edilmektedir. Çok sayıda vakada, sürdürülebilir bir su kaynağına erişim mevcut değildir.

Güneş çiftliklerinin tercihen çöller gibi kesintisiz güneş ışığı alan bölgelerde kurulduğunu göz önünde bulundurarak kuru temizleme seçeneği, dünyaya yayılan güneş paneli temizleme sistemlerinin büyük bir bölümünü temsil eder.

Avrupa için 2025 yılında kuru temizleme pazarı 80 milyon doları bulacağı tahmin ediliyor:

Özellikle otomatik robotik temizlik, en sık kullanılan güneş paneli temizleme teknolojilerinden biridir. Yüksek sıcaklıklarda iş gücü faaliyetlerini sınırlandırmak için kurak ve aşırı iklim bölgelerinde hükümet destekleri ile, gelecek yıllarda güneş paneli temizleme pazarı için olumlu bir iş potansiyeli sağlanacak.

Otomasyona olan talep artıyor!

21. yüzyılın endüstrisinin kaçınılmaz bir parçası olan otomasyon, güneş enerjisi sektörüne her anlamda dahil oluyor. Bu trend, güneş panellerini günlük olarak temizlemek için otomatik robotlar kullanan birçok güneş enerjisi çiftliği ile güneş paneli temizleme sektörüne de giriyor.

Zorlu, yüksek sıcaklık koşullarında emeğin kullanımını kısıtlayan hükümet düzenlemeleri, el emeği ile ilgili yüksek maliyetler ve artan su kıtlığı, güneş enerjisi endüstrisi oyuncularını özerk güneş paneli temizleme sistemlerine yöneltti.

Potansiyeli görmüş olan birkaç endüstri oyuncusu, daha etkin güneş paneli temizleme botları geliştirmek için araştırma ve geliştirmeye yatırım yapıyor. 2018 yılında, uzman araştırmacılar, güneş panelleri için özerk, silikon kauçuk fırçalı, robotik bir kuru temizleme sistemini test etti.

Testler, robotik kuru temizlemenin, güneş enerjisi sistemlerinin genel performansını günde yaklaşık % 0.25 oranında arttırdığını buldu. Robotik sistemlerin, temizlik prosedürü sırasında güneş panellerine zarar vermediği de gözlendi.

Sundukları maliyet ve zaman avantajları ve diğer geleneksel meslektaşlarla karşılaştırıldığında temizlikte artan etkinlikleri, ürünün benimsenmesini teşvik eden en önemli faktörlerden bazıları oldu.

Tüm ülkelerde artacağı beklenen bu otomasyon temelli robotlar, Kuzey Amerika için 2025 yılında 120 milyon dolarlık bir pazar oluşturacağı tahmin ediliyor:

Kaynak: Energydigital

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.