30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Güneş Paneli Kar Altında Üretim Yapabilir Mi? (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) –  Güneş enerji santralimi kar altında nasıl davrandığını deneyimlemek için uzun bir süre bekledim. Yılın ilk kar yağışı 8 Şubatta yağdı. Darıca/ Kocaeli’nde bulunan santralimiz için bunu hemen bir video makaleye dönüştürdüm. Tamamı ile kar kaplı güneş paneli kar altında üretim yapabilir mi? Şansımıza kar yağdığı gün güneşi de gördük, böylece tam olarak anlatmak istediğimi hazırlama fırsatım oldu.

Resim: Güneş panelleri kar altında

Panellerin tamamı kar altında olduğunda ve hava kapalı olduğunda güneş panellerinden herhangi bir güç elde edemedik. Bu da işin doğasında olan bir durum hem hücrelere gelen ışınımı engelleyen bir kar kütlesi hem de kar yağarken havanın kapalı olması sebebiyle bu durum gayet normaldir. Ancak arada bir havanın kendini toparlıyor olması ve güneşin yüzünü göstermesi ile bu şartın nasıl etki gösterdiğini de deneyimlemiş oldum.

Güneşin yüzünü gösterdiği anlarda küçükte olsa bir üretim elde edebildim. 6600 Wp toplam kurulu güç için 100Watt -200 Watt anlık toplam değerler görebildim. Tabi ki güneş bulutların arkasına gizlenene kadar … 

Kışın güneş enerjisi mantıksız mı o zaman ?

Hayır, güneş enerjisi sonbahar ve kışın daha az üretim yapacaktır doğru ancak “aylık mahsuplaşma” olarak adlandırılan hesaplama yöntemi ile havanın kapalı olduğu günler problem olmaktan çıkıyor .

Aylık mahsuplaşma özetle 30 günlük sürede şebekeden ne kadar enerji çektin , ne kadar enerji verdin değerlerinin birbirinden çıkarılmasıdır. Verdiğiniz fazla ise para dahi kazanmanız mümkün (cüzi miktarda). Çektiğiniz fazla ise; sadece fark kısım kadar fatura ödemesi yapıyor olacaksınız.

Güneş enerjisinin bu ay bana hiç yaramadı demek için 30 gün boyunca havanın kapalı olması gerekir. Havanın kapalı olmasından kastım , bazen hava o kadar kasvetli olur, işe gitmek istemezsiniz, akşammış gibi… Bu durumun olma ihtimali çok düşük olacağından güneş enerjisi kışın dahi sizi üretimiyle destekler.Daha önceki makalelerimde de çokça bahsettim; kuracağınız sistemin ne kadar üretim yapacağı az çok kestirilebilir.

Özetlemek gerekirse, panelin ön yüzünü olabildiğince ışık almasını sağlamamız, mümkünse önerilen malzemelerle temizlemek üretim değerini yukarı yönlü arttıracaktır. Kar beyaz görünse de panel ön yüzünü kapattığında hiçte masum değildir. Not olarak şunu da belirtmek isterim; eğer çift yönlü (bifacial) panel kullanıyorsanız yerde kar olması iyidir 😊 yansıyan ışınım elektrik enerjisine dönüşür.

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir