30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Paneli Gölgeli Şartlarda Nasıl Çalışır? (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisi sistemi kurarken belki de en dikkat etmemiz gereken konuların başında kuracağımız yerin uygunluğu gelmektedir.

Gölge olan bir alana güneş panelleri kurduğumuzda , gölgenin panel üzerinde kapladığı alana göre ciddi üretim kayıpları mümkündür. Güneş enerji santrali uzun soluklu bir sistem olduğunu her fırsatta belirtiyoruz, bu uzun süreçte gölge kaynaklı kayıplar yatırımımızın geri dönüş süresini uzatacaktır. Güneş paneli gölgeli şartlarda nasıl çalışır? Kesinlikte eksik çalışır. Gelişen teknoloji ve güneş panellerine yansıması ile gölge konusunun kaçınılmaz olduğu şartlar için minimum kayıpla bu problemi ortadan kaldıracak solar paneller de bulmak mümkündür (şimdilik ülkemizde satışta değil). Öte yandan kullanacağımız dizi invertörün küçük modül ekipmanlarla geliştirilmesi veya optimizerli invertör tercih etmek veya mikro invertör tercih etmekte çözümler arasındadır.

Gölge Solar Panellere Ne Yapıyor?

Tam olarak üretimi çökertiyor diyebiliriz. Özellikle dizi inverterlerde (Türkiye’de kullanılan inverterlerin büyük kısmı olan inverter çeşidi) panellerin seri olarak bağlanması ile sistem çalışmaktadır ve seri bağlantı içerisinde gölgeye maruz kalmış panel diğerlerini de aşağıya doğru çekerek üretimin ciddi olarak düşmesine neden olabiliyor. (Deneyimizde görebilirsiniz.) Bunun çözümü tabi ki mümkün ancak ilk yatırım maliyetinizi biraz arttıracaktır.

Kanalıma Abone Olun!

Solar panellerin içerisinde by-pass diyod adı verilen malzemeler bulunmaktadır. Amacı herhangi bir gölge durumunda tüm panelin değil de sadece belli bir kısmını kaybetmek üzerine bir mantığa dayanmaktadır. Örnek ile açıklayalım; standart bir panel 60 hücreden ve 3 adet by-pass diyod tan oluşmaktadır . Küçük bir gölge geldiğinde panelin tamamı yerine 20 hücrelik bir kısmı üretimden düşer ancak by-pass diyod sayesinde seri bağlantı diğer seri hücrelere aktarılır yani 40 hücre üretmeye devam eder.. Diyodlar olmasa tüm hücreler ciddi oranda üretim düşüşüne maruz kalacaktır.

güneş enerjisinde gölgeleme

Pratik Bir Çözüm Var Mı?

Solar panellerin montaj şekli dahi önemli bir etkendir. Gölgenin oluşma şekline göre bazen sadece dikey yerine yatay olarak monte etmek bile gölgelenme kayıplarını minimize edecektir. Ama unutulmaması gereken en ideal koşul , gölgelenmenin hiç olmadığı bir alana kurmaktır.

Kullanılacak İnvertör Seçimi

Gölgenin kesinlikle olacağı bir santral için ; Dizi inverteri tek başına kullanmak yerine modül temelli optimizerlerini kullanmak yararlı olacaktır. Mikro inverter ile tek tek veya ikili olarak panelleri bağlamakta bir diğer çözümdür. Böylece herhangi bir gölge diğer panellerin üretimini etkilemeyecektir. Bir diğer çözüm ise optimizerli inverter adı verilen dizi inverterden tamamen farklı bir yapıda çalışan inverter kullanmaktır.

Solar panellerin hepsinde 3 bypass diyod mu var?

Solar paneller teknolojik gelişmelerden elbette nasibini alıyor. Yeni nesil panellerde daha fazla bypass diyodu . 20 hücreden oluşan 3 alanlı yapıdan farklı olarak 6 alanlı veya daha fazla alanlı panellerde bulunmaktadır. 18 ayrı bölümden oluşan solar paneller bile ticari olarak satışta ( ama maalesef Türkiye’de yok henüz ).Bunun dışında her hücre için bypass diyodlu çözümler dahi bulunmaktadır

Sonuç olarak; güneş enerjisinde kullanılan invertörlerin verimleri ciddi oranda arttı. Solar panellerde verim konusu ciddi anlamda çok arttı. Hücre verimliliğinin artmasıyla ve gölgeden etkilenmeyen panellerin hayatımıza girmesiyle “verim” konusu bambaşka bir hal alacaktır. Solar paneller gölgeden hiç hoşlanmamaktadır ve eğer imkanınız varsa bu ikiliyi hiçbir zaman buluşturmayın.

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.