30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Paneli Garanti Süreleri

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş paneli almak istediğinizde garanti süreleri, içerikleri ve firmanın yapısını incelemek oldukça önemli. Standart 2 yıllık elektronik ürün garantilerinden farklı olarak güneş paneli garanti süreleri 10-15 yıl bandındadır. Güneş enerjisi uzun soluklu bir yatırımdır.

Doğru taşıma, kurulum ve işletme ile yıllarca sorunsuz bir şekilde üretim yapabilir. Öte yandan özensiz taşıma, kurulumun düzgün yapılmaması ve bakımlarının yapılmaması gibi sebeplerle ürünü alırken bile kayıplarla başlamanıza neden olabilir.

Güneş paneli garantilerinde iki farklı kavram var bunlardan bir tanesi ürün garantisi diğeri ise performans garantisidir. Her ikisi de size ürün ile ilgili ipucu verir özellikle performans garantisi yıllar içerisinde ürünün üretimindeki azalış miktarını belirtir. Bu konuda daha önce bir makale yazmıştım:

Solar Panel Ürün garantileri

10 yıl 15 yıl gibi çok iddialı garanti süreleri veren firmaları iyi incelemek gerekir. Bilindik markalar tercih etmek, garanti koşullarını iyi okumak oldukça önemlidir. İnternette firmalarla ilgili araştırma yapmak, onları aramak bilgi istemek, haklarında yazılanları okumak bir yol olabilir mesela
işin kötü tarafı güneş paneli siyah ve beyaz gibi değil…

Bozulduğunda üretim 0 çalışıyorken üretim panel gücü kadar değil. Siz farkına varmıyor olabilirsiniz ve üretim 100 üretecekken 95 üretiyor olabilir. Problem olduğunu bilmeden nasıl garantiden ürün değişimi talep edeceksiniz?

Güneş Paneli Performans Garantisi

Aslında satın aldığınız ürünün yıllar içerisinde size nasıl üretim yapacağını gösterir bir grafiktir. Yeni nesil teknoloji güneş panellerinin eskiye nazaran ne kadar üretim farkı yaratabileceği kolaylıkla karşılaştırılabilir.

Performans garantilerinde en dikkat çeken noktalardan biri ise eskiden 25 yıl sonunda dahi %80-85 bandında verim alabiliyorken, artık teknik dökümanlarda 30 yıl sonunda %80-85 çıkış gücü değerlerini görebiliyoruz.

Bu şu demek aslında; 100 Wp güneş paneli adınız 30 yıl geçti halen 80 Wp değerine kadar yükselebilen bir çıkış gücü elde edebiliyorsunuz. Çok iddialı bir değer evet ancak yıllar öncesinden çalışmaya başlayan solar panellerin bugünkü durumlarını internetten araştırdığınızda bu değerlerin imkansız olmadıklarını görebilirsiniz.

Sonuç olarak;

Farklı makalelerde videolarda yeni nesil güneş panel teknolojilerinin hayatımıza gireceğini söylemiştik. Teknoloji geliştikçe daha az alanda daha fazla güç elde edeceğimiz gibi, yıllar geçtikçe daha az üretim kaybı yaşayacak panellere de rastlayacağız. Tıpkı resimdeki gibi 4-5 yıl öncesi grafik ile şimdilerdeki grafikler gibi…

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

1 Yorum

  • İbrahim Deniz KELEŞ dedi ki:

    Güneş Panelini alalı 2 yıl olmadı sıcak su tarafından su çok zayıf geliyor.
    3 gün önce alt büyük kazandan yarılma meydana geldi Şu anda su akıntısı var bu panellerin en az 3 veya 4 yıl garantisi var olduğu söylendi. Bolu dan bir bir arkadaş ile görüştük bugün için gelip yapacağı söylendi. Bu durumda herhangi bir ödeme yapılıp yapılmayacağı sormak istemiştim. Yazınıza göre yapılmadığı yönünde Teşekkürler. 30.11.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.