30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Kumaşı İle Enerji Üretmek de Depolamak da Kolay!

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – İngiltere merkezli güneş enerjisi çözümleri üreten Solivus isimli şirket “güneş kumaşı” adını verdiği esnek güneş panelleri üretiyor.

İngiltere merkezli güneş enerjisi çözümleri üreten Solivus isimli şirketin geliştirmiş olduğu güneş paneli ve depolama yönteminin söz konusu teknolojide bir dönüm noktasına işaret edebileceği belirtiliyor. Şebeke elektriğine ihtiyaç duymaksızın binalara ve elektrikli otomobillere enerji sağlayabileceği ifade edilen çözüme “güneş kumaşı” adı verildi.

Şirket, Perakende depoları veya kargo şirketlerine ait merkezler gibi büyük endüstriyel yapıların çatılarını kaplayarak bu tür yerlerin kendi enerjilerini üretmelerini sağlamak istiyor. Aynı zamanda bazı meskenler için de aynı panellerin kemer ya da yay şeklinde olanlarını tasarlamış. Solivus’un “organik fotovoltaik-OPV” adını verdiği panel, bildiğimiz yöntemle güneş ışığını emerek enerji üretiyor.

20 yıl ömre sahip!

Panellerin esnek yapısı sayesinde istenilen şekilde eğilip bükülebilen kumaş, daha sonra düz, yatay, dikey veya kıvrımlı yüzeylere yapıştırılıyor. Güneş kumaşları standart güneş panellerinin onda biri ağırlığa sahip olduğu belirtiliyor. Güneş kumaşları, nadir ya da toksik elementler kullanılmadan üretiliyor ve 20 yıl ömre sahip.

Solivus, elde edilen enerjiyi depolamak için ise elektrikli araç pilleri ya da depolanan enerjiyi hızlı bir şekilde aktarmak için volan temelli bir sistem kullanmayı planladığını belirtmiş. Bu sistem, enerjiyi kinetik enerji formunda mekanik olarak depolayabilen bir eksende dönen bir kütleile sağlanacak. Güneş kumaşı fikrini ortaya atan ise Jo Parker-Swift isimli bir bilim insanı. Swift’e güneş kumaşı fikrini ise defne ağacı yaprakları vermiş. Geniş bir yüzeyi küçük bir alanda sunan yapraklar, Swift’i iki buçuk yıllık bir projenin içine itmiş.

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.