30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

“Güneş Kaplamaları” Araçlara ve Binalara Enerji Sağlayacak

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – “Güneş Kaplamaları” yenilenebilir enerji alanında büyük adım olarak binaların ve araçların enerji ihtiyacını karşılayacak.

Yenilenebilir gelecek için sabırsızlanabileceğimiz bir şey varsa, bu, kendi enerji kaynakları tarafından desteklenen şehirler ve araçlar kavramıdır. Şu anda sıcak tartışmalarda yer alan ‘güneş kaplamaları’ veya ‘boya’ olarak bilinen yenilikler, hem daha sürdürülebilir araçların hem de binaların üretimi için bir sonraki büyük adım olabilir.

Bu icatlar hakkındaki araştırmalar, Sydney Üniversitesi, NSW Üniversitesi ve Macquarie Üniversitesi’nden oluşan Avustralyalı bir bilim insanları ve mühendis ekibi tarafından yürütülüyor. Bunların yanında hibe fonu sağlamak için en üstte Flame Security International yer alıyor.

Araştırmanın amacı, elektrikli araçların şarj edilmesi için şebekeye takılma ihtiyacını nasıl önleyebileceğini araştırmak olarak belirtildi.

Kooperatif Araştırma Merkezleri Projeleri kapsamında yer alan bu ‘güneş kaplamalarını’ geliştirmek için ekibe 3 milyon dolardan fazla para desteği verildi. Bu kaplamalar, araştırmanın kendisine verilen toplam 11.9 milyon dolarlık enerji üretmek için çeşitli binaların yüzeylerine uygulanacaktı.

Güneş Kaplamaları ne yapabilir?

Güneş kaplamaları, dolaylı ve doğrudan güneş ışığı yoluyla üretilmesine izin veren veya güç sağlayan tasarımlar sunmayı amaçlıyor. Bu ışınlar yatay veya dikey yüzeylerden gelebilir, yani ışığı toplama yeteneği geniş olduğu biliniyor. Geniş yüzey alanına sahip binalar için bu sistem daha da idealdir.

Bu kabiliyeti oluşturmak için kaplama, daha sonra bir yüzeye monte edilen bir perovskit güneş polimer zarına uygulanır. Bu, kırılgan veya sert modüller kullanmaya gerek kalmadan, artık bol miktarda esneklik sağlayabilen organik teknolojilerle yapılabilir.

Resmi araştırma ekibi güçlerini, yanıcı olmayan malzemelerin özelliklerine dayanan diğer araştırma ekipleriyle birleştirecektir. Bu, yüzeye kaplanan malzemeleri potansiyel yangınlardan korunmasını sağlayacak.

Araçlara gelince, UNSW’den Scientia Profesörü Martin Green, güneş kaplama işleminin basitleştirilmesi gerektiğini, böylece geleneksel bir araç boyası biçimine benzemesi gerektiğini söyledi.

solar skins car ile ilgili görsel sonucu
Görsel: Geleneksel silikon güneş pilleri ile entegre edilmiş bir araç tavanı.

Green, UNSW’deki bir etkinlikte, “Arabaya fotovoltatik olarak aktif olan farklı boya katmanları uygulamak için sofistike bir süreç hayal etmek o kadar da zor olmazdı.” dedi .

Bununla birlikte Green, hücrelerin katmanlar üzerinde iki katına çıkmanın karmaşıklığını en aza indirecek şekilde şekillendirilmesi gerektiğini ve bu da çok karmaşık olabileceğini belirtti ve şunu ekledi:

“Bu yüzden, bunun üstesinden gelmenin yollarını düşünmeye başladım ve bu küçük alanlarda gücü süpürme fikrini buldum.”

Kaynak: Energy Matters

1 Yorum

  • Avatar Ergün kocabıyık dedi ki:

    Güneş enerji kurmak istiyorum bunun için nereye ve nasıl baş vurucam ve devlet desteği nasıl alabiliyorum ayrıntı lı bilgi almak istiyorum bunun için 05417387855

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir