30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Folyosu (Solar Folyo) Nedir?

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yenilenebilir enerji için belli alanlar ve standartlar gerekir. Peki ya bu alan ve standartları nasıl esnetebiliriz? Solar folyo çözüm olabilir mi? Tüm bunların yanıtı yazımızda…

Çoğu insan yenilenebilir enerji çözümlerini düşündüğünde, çatıya kurulu dökme panelleri veya tarlalarda dönen dev türbinleri düşünürler. Elbette, garaj yollarımızın ve diğer küçük ölçekli enerji işlemlerimizin yanı sıra ışıkları çalıştırmak için daha küçük seçenekler var. Ancak bu hafif seçenekler standart pillerden daha fazla güç üretmeyecek.

Bu sorunlar için başka bir çözüm daha var: Hücrelerin alüminyum veya plastik folyo üzerine basılmasıyla yapılan güneş folyosu adı verilen bir buluş. Bunlar daha sonra metre ile kesilmek üzere hazır hale getirilir ve hacimli panellerin kullanılmayacağı bir dizi uygulamada kullanılır. Bu da normal panellerin ideal olmadığı birçok yerde ve senaryoda kullanılabileceği anlamına gelir.

Solar folyo, çok hızlı bir şekilde hizmet ölçeğinde kurulabilir:

Normal güneş enerjisi kurulumları, büyük ölçekli projeler söz konusu olduğunda çok fazla zaman ve çaba gerektirir. Hastaneler, üniversiteler veya askeri operasyonlar için güneş enerjisi çözümleri hakkında düşünmeye başladığınızda, ayrı ayrı kurulması gereken birçok panelden bahsediyorsunuz.

Güneş folyosu, bu işlemler için mükemmel bir anlam ifade eder. Çünkü kapsamlı kablolama veya montaj sarf malzemelerine ihtiyaç duyulmadan kolayca açılıp takılabilirler. Ayrıca kurulum süresinin ve maliyetinin bir kısmı için benzer verimlilikler de sunarlar.

Portatiftirler ve her yerde kullanılabilirler…

Uzak konumlar için, güneş enerjisi çözümlerini göndermek zor ve pahalı bir sorun olabilir. Solar folyo, standart bir araçta sarılabilir ve bir şantiyeye çıkarılabilir. Hatta anında güç çözümleri için yapıştırıcıları neredeyse her yere, pencerelere veya duvarlara vb. yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Bu folyolar çok esnektir!

Normal fotovoltaik hücrelerin sahip olduğu diğer bir dezavantaj, büyük düz dizilerde bir araya getirilmelerinin gerekmesidir. Çatınızda veya mülkünüzün başka bir yerinde boş alanınız varsa bu sorun değil, ancak yoksa! Güneş folyosu ise esnek oluşuyla eğimli yüzeylerin etrafına sarılabilir veya normal panellerin olamayacağı yerlere tutturulabilir. Böylece yenilenebilir enerji kurulumu söz konusu olduğunda daha fazla seçeneğe sahip olursunuz.

Peki verimi ne kadar?

Bu aşamada güneş folyosu ile standart güneş panellerinde olduğu gibi aynı verimleri elde edemezsiniz. Bu folyodan bekleyebileceğiniz en fazla, yaklaşık yüzde 4’tür. Standart panellerin ise yaklaşık yüzde 15-20 olduğunu düşünürsek güneş folyosunun verim açısından olumsuz fark göze batıyor.

Bu durum bu folyoları ancak temel cihazlara, aydınlatmaya, USB şarjına ve benzerlerine güç sağlamak için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Fakat bu aşamada tam bir şantiye veya eve güç sağlayamayacaksınız. Teknoloji geliştikçe, verimlilik de artacak ve gelecek için büyük bir seçenek haline gelecek.

Şu anda bile, güneş folyosu her yerde size yenilenebilir enerji sağlayacak. Onu çok değerli kılan özelliği de kendi başınıza kurulabilen, taşınabilir ve esnek bir çözüm oluşudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.