30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisiyle Çalışan İnsansız Uçak Geliştirilecek

ABD (Enerji Portalı) – Amerika Birleşik Devletleri (ABD), güneş enerjisiyle çalışan ve 90 gün boyunca uçabilen insansız bir uçak için İspanyol firma ile bir sözleşmeye imza attı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), güneş enerjisiyle çalışan ve 90 gün boyunca uçabilen insansız bir uçak için Amerikan-İspanyol havacılık firması Skydweller Aero ile 5 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza attı. ABD’li yetkililer, Amerikan-İspanyol havacılık firması Skydweller Aero’yla uçağın geliştirmesi için 5 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. Uçak, Solar Impulse 2 adlı güneş enerjisiyle çalışan daha geliştirilmiş bir donanım parçası üzerine inşa edilecek.

Uçağın donanma versiyonu, pilotu ortadan kaldırarak daha fazla donanım kurulmasına izin veriyor ve havada kesintisiz kalma süresini 90 güne çıkarıyor. Öte yandan ABD donanması ise güneş enerjisini uçaklarda da kullanabilmek için çalışmalara başladı. Donanma, 90 güne kadar gökyüzünde kalabilen ve gücünü güneşten alan bir uçak geliştirmeyi hedefliyor. Söz konusu uçağın, gözetleme aracı ve potansiyel olarak iletişim platformu işlevi göreceği açıklandı.

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.