30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisinin Yeni Kullanım Alanı: Kardiyak Monitorü

JAPONYA (Enerji Portalı) – Japon’daki araştırma enstitülerinden biri olan RIKEN’deki bilim İnsanları ve Tokyo Üniversitesi, şeffaf bir bandaj gibi görünen , ortam ışığıyla çalışan kardiyak monitör geliştirdiklerini açıkladılar.

RIKEN’deki bilim insanları ile Tokyo Üniversitesi, şeffaf bir bandaj gibi görünen ve ortam ışığıyla çalışabilen bir kardiyak monitör geliştirdi. Monitörde kullanılan teknolojinin temelinde harici bir elektrik kaynağına ihtiyaç duymayan vücuda uyumlu esnek sensör teknolojisi olduğu belirtiliyor. İhtiyaç duyulan güç doğrudan dahili bir fotovoltaik hücreden sağlanıyor ve elektronikteki gürültü minimum düzeyde tutuluyor. Geliştirilen sistem ile monitör yüksek hassasiyetli ölçümlere izin veriyor.

Kalp atışlarını ve diğer şeyleri ölçebilen cihazlardaki elektronik parçaların, küçük güneş panellerinin üretebileceğinden biraz daha fazla güce ihtiyaç duyması nedeniyle, RIKEN araştırmacıları güneş panellerinin daha verimli hale getirilmesi için bir yol geliştirdi.

Japon Mühendisler, güneş panellerini daha verimli hale getirmek ve farklı açılardan gelen ışığı etkili bir şekilde absorbe edebilmek için nano ızgara yüzeyi olarak adlandırılan bir sistem geliştirdi. Yeni cihazın foto-dönüşüm verimliliği (PCE) % 10,5 ve gram başına 11,46 Watt’lık bir yüksek güç-ağırlık oranı sağladığı belirtiliyor. Araştırmacıların odak noktası, organik fotovoltaiklerin pazardaki silikon bazlı panellerle rekabet etmesini sağlayacak verime sahip olması. Japon Mühendisler bunun, organik fotovoltaiklerin pazardaki silikon bazlı panellerle rekabet etmesini sağlayacağına inanıyorlar.

Geliştirilen monitörün şimdilik ilk testlerden başarılı bir şekilde geçtiğini ve ürünün daha da geliştirileceği bildirildi. RIKEN araştırmacılarından Kenjiro Fukuda çalışmaları ile ilgili düşüncelerini şöyle paylaştı, “Bu, insan dokularına yerleştirilebilen kendi kendine çalışan tıbbi izleme cihazları yapma arayışında ileriye doğru atılmış güzel bir adım. Esnek güç depolama cihazlarının geliştirilmesi gibi bazı önemli görevler var. Pratik cihazlar üretmek için diğer gruplarla işbirliği yapmaya devam edeceğiz. Önemli olarak, mevcut deneyler için, cihazımıza güç veren ve ölçümü gerçekleştiren cihazımızın analog kısmı üzerinde çalıştık. Ayrıca cihaz verilerin iletimi için dijital bir silikon tabanlı bölüm de sahiptir. Bu alanda daha fazla çalışma, bu tür cihazların pratik hale getirilmesine de yardımcı olacaktır. ”

Kaynak: RIKEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.