30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Güneş Enerjisini Yaygınlaştırmak İstiyorsak Mini-YEKA Yerine Lisanssız-YEKA Yapmalıyız”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yenilenebilir Enerji Tüketiciler Derneği Genel Sekreteri Hasan Yiğit, dernek olarak önerdikleri Lisanssız YEKA görüşleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yenilenebilir Enerji Tüketiciler Derneği (YETÜD) Genel Sekteri Hasan Yiğit, dernek olarak önerdikleri Lisanssız YEKA görüşleri hakkında açıklamalarda bulundu. YEKA-2 ihalesinin yapılamadan iptal edildiğini anımsatarak:

“YETÜD olarak boşalan bu sahalarda hükümete başka bir önerimiz mevcut.”

“Niğde, Hatay ve Urfa da toplam da 1.000 MW gücünde ikinci YEKA ihalesi daha ihale yapılmadan iptal edildi ve arkasından birinci YEKA ihalesini kazanan Kalyon ve Güney Koreli Hanwha şirketlerin ayrılacağı duyuruldu. Bu gelişmelerden sonra sektörde bunun yerine Mini-YEKA’lar hayata geçirilmesi istenmekte. YETÜD olarak boşalan bu sahalarda hükümete başka bir önerimiz mevcut.”

“Türkiye’nin ve Derneğimizin önceliği elektrik maliyetlerini düşürülmesi ve uluslararası pazarda rekabetçi olmasıdır.”

YEKA’ların Türkiye’de elektriğin içindeki yenilenebilir enerjinin payının yükselmesi için güzel bir yöntem olduğunu söyleyen Yiğit şöyle devam etti:

“YETÜD olareak biz Mini-YEKA yerine ekonomiye katkı verebilmek için ‘Lisanssız YEKA’ modelini önermekteyiz. Mini-YEKA’lar sanayicimize ve işletmecilerimize direk bir fayda vermemektedir. Türkiye’nin ve Derneğimizin önceliği sanayicilerimizin ve işletmecilerimizin elektrik maliyetlerini düşürülmesi ve uluslararası pazarda rekabetçi olmasıdır.

Mevcutta çalışma yapılmış olan Niğde-Bor,Hatay-Erzin, Şanlıurfa-Vıranşehir ve Konya-Karapınar sahalarını Lisanssız YEKA’ya çevirmek. Bilindiği gibi çoğu sanayicilerimizin ve işletmecilerimizin çatıları güneş enerjisi sistemi kurabilmek için yeterli değildir. Örnek olarak, hastaneler ve oteller yüksek elektrik tüketiyor ve çatılarına kurulabilecek bir sistem ile yalnızca tüketilen elektriğin belki yüzde 3-5 karşılayabiliyor.  Belirttiğimiz sahalarda İstanbul, Ankara, Kocaeli ve diğer 78 ilimizdeki yüksek elektrik tüketimi olan işletmeci ve sanayicilerimiz bu Lisanssız-YEKA bölgesinde bir yarışma modeli ile sözleşme güçleri kadar Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurma hakkı alabilmeleri gerekir.”

Lisanssız YEKA’ların hayata geçirilmesi için atılması gereken ilk adımı Yiğit şöyle aktardı:

“Bu sistemi hayata geçirebilmek için lisanssız elektrik üretimi yönetmenliğinde bazı değişikliler gerekecek. İlk başta “üretim ve tüketim yeri aynı dağıtım şirketler sınırları içinde olması” ifadesi kaldırılması gerekiyor. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve diğer 78 ilimizdeki işletmeci ve sanayicilerimizin ürettikleri elektriği kendi illerinde ki tüketim noktasında sorunsuz mahsuplaşa bilmeleri için.”

Mevcut sahalarda öncelikle Lisanssız-YEKA modelini hükümetimiz hayata sokarsa, bu aynı zamanda ekonomimize ve şirketlerimize daha çok faydalı olacaktır diyen Yiğit, Lisanssız YEKA’ların getireceği faydalar hakkında şunları kaydetti:

“Sanayicilerimiz ve İşletmecilerimizin en büyük masrafların başında gelen elektrik maliyetidir. Bu tür uygulama ile bu yüksek masraf kalemini düşürmüş oluruz. Elektrik masrafını bu yöntem ile düşürdüğümüz zaman sanayici ve işletmecilerimiz uluslararası pazarda daha çok rekabetçi olabilirler, bu da beraberinde yeni istihdam kapısı açar. Bununla beraber işsizlik sayılarımızı düşürmüş oluruz.”

Yiğit, sözlerini “Güneş enerjiden elektrik üretimi tabana yaymak istiyorsak dernek olarak  Mini-YEKA yerine Lisanssız-YEKA’ lar deriz.” diyerek tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.