30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisini 18 Yıl Saklayabilen Bir Sıvı Keşfedildi!

İSVEÇ (Enerji Portalı) – İsveç’nin Chalmers Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanları, güneşten toplanan enerjiyi 18 yıl boyunca saklayabilen bir sıvı keşfettiklerini duyurdu.

Bilindiği üzere, güneş enerjisi sistemlerinin en büyük dezavantajlarından biri kesikli bir enerji kaynağı olması ve bu sebeple de sürekli bir şekilde enerji sağlayabilmesi için depolama sistemlerine ihtiyaç duyması. Bilim insanları bu konunun üzerine çalışmalarını sürdürürlerken İsveç’ten güzel bir haber geldi.

İsveç’nin Chalmers Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanları, güneş enerjisini depolayabilen bir sıvı keşfettiklerini açıkladı. “Solar Termal Yakıtı” adı verilen bu sıvı, güneşten toplanan enerjiyi 18 yıl boyunca saklayabiliyor.

Norbornadiyen (norbornadiene, NBD) molekülü sayesinde enerji depolayanabiliyor…

Keşfedilen sistem karbon, hidrojen ve nitrojenden oluşan “norbornadiyen” molekülü. Güneş ışığı bu moleküle vurduğunda, sıvının atom bağları değişerek izomere dönüşüyor ve enerjiyi ısı olarak stokluyor. Bu yöntemin temiz ve yenilenebilir enerji alanında çığır açması bekleniyor.

güneş enerjisini depolayan sıvı
Şekil 1: Norbornadiyen Molekülü Yapısı

güneş enerjisini depolayan sıvı
Grafik 1: Norbornadiyen Molekülünün Güneş Enerjisini Emme Durumu

Sıvı 250 W/kg depolama yapabiliyor…

“Solar Termal Yakıtı” nın kilogram başına 250 Watt enerji saklayabildiği belirtiliyor. Bu yoğunluk, Tesla’nın Powerball bataryalarının 2 katı.

“Solar Termal Yakıtı” ile birlikte daha önce yüzde 20’lerde olan güneş enerjisinin kullanım potansiyelinin yüzde 30’a çıkarılması hedefleniyor.

Araştırmacılar bu teknolojinin geleceğinden umutlular. Kısa süre içinde saklanan enerji miktarının daha da artırılabileceğini düşünüyorlar. Bu teknolojinin önümüzdeki 10 yıl içinde ticarileştirilmesi bekleniyor.

İlgili çalışmaya ait makaleyi okumak için tıklayınız.

Kaynak: EuroNews

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.