30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisini 18 Yıl Depolayabilecek Molekül Keşfedildi

İSVEÇ (Enerji Portalı) – İsveçli bilim adamları güneş enerjisini yaklaşık 18 yıl depolayabilecek bir molekül buldu.

İsveçli bir araştırma ekibinin yaptığı çalışma sonucunda bulunan molekülün, güneş enerjisini 18 yıla kadar depolayabileceği düşünülüyor. Araştırmacılar bu molekülün solar termal bir yakıt olduğunu düşünüyor. Bu solar termal yakıtın güneş enerjisini uzun süre depolayabileceği, daha sonra talep üzerine bu enerjinin kullanılabileceği bildirildi.

Günümüzde yenilenebilir enerjinin en büyük sorunlarından biri depolama. Bu durumun da yaygın kullanımın önünde bir engel teşkil ettiği bilinmekte. Bu sebeple günümüzde enerji depolama araştırmaları büyük bir ivme ile yaygınlaşmakta ve konu ile ilgili birçok projenin yapıldığı bilinmektedir.

Depolanan enerji molekülün içinde başka bir yapıya dönüşüyor…

Araştırmacılar tarafından bulunan bu molekül enerjiyi şu şekilde depoluyor: “Depolanan enerji molekülün içinde başka bir yapıya dönüşüyor. Depolanmış enerjinin bir katalizör vasıtasıyla aktive edilmesi gerekiyor. Böylece enerji eski haline gelip kullanıma hazır bir hal alıyor.” Bu şekilde elde edilen yakıtın konut ve ticari yapıların ısıtılması için ideal olduğunu belirtiliyor.

“Depolanmış enerjiyi yaklaşık 18 yıl boyunca kaybetmeden içinde saklayabilecek…”

Yapılan araştırmaya göre yakıtın, orijinal yakıt kaynağı norbornadien molekülleri olmakla birlikte karbon, hidrojen ve azot moleküllerinden meydana geliyor ve bu moleküller güneşe maruz kaldığında, atomlar arası bazı bağlar oluşturmak için tekrar düzenleniyor. Bu kimyasal, enerjiyi molekül içerisinde hapseden izomer denen farklı bir moleküler yapıya dönüşüyor. Araştırmacılar; güçlü kimyasal bağlara sahip enerji hapsedilmiş bu molekülün, depolanmış enerjiyi yaklaşık 18 yıl boyunca kaybetmeden içinde saklayabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılara göre enerji depolayan moleküller üzerine daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Ancak bu teknoloji 10 yıl içinde ticari olarak erişilebilir hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.