30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisinden Lisanssız Elektrik Üretiminde Mevzuatı Bekleyiş Devam Ediyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Günlerdir güneş enerjisi sektörü paydaşlarının beklediği lisanssız üretim ile ilgili mevzuat hala yayımlanmadı. Konuyla ilgili gelen son bilgilere göre, vatandaşlar en fazla tüketimleri kadar tesis kurabilecek.

Habertürk’ten Olcay Dilek’in haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bu sistemde köklü değişiklik öngören bir yönetmelik hazırladı. Yeni düzeleme uyarınca vatandaşlar, en fazla tüketimleri kadar tesis kurabilecek. (Daha önce, toplam 1 megavatı geçmemek koşuluyla tüketimlerinin 30 katına kadar tesis kurabiliyorlardı.)

Dilek’in haberine göre gelecek düzenlemede, vatandaşlar tüketimlerinin dışında kalan fazla elektriği sisteme verebilecek. Ancak, piyasada oluşan “takas fiyatı” üzerinden satış yapacak. (Mevcut düzenlemede, güneşten üretilen her kilovatsaat elektrik için 13.3, rüzgar için 7.3 dolar sent ödeme yapılıyordu.)

Son olarak Dilek, yayımlanması beklenen düzenleme ile öngörülen aylık mahsuplaşma sistemi ile vatandaşların, hafta içi veya gece tükettiği elektriği; gündüz veya hafta sonu ürettiği elektrikten karşılayabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.