30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisinde Yeni Bir Teknoloji: HPEV

ABD (Enerji Portalı) – Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları hem hidrojen hem de elektrik üreten HPEV sistemini geliştirdiler.

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı (DOE) için Kaliforniya Üniversitesi tarafından işletilen bir bilim ve mühendislik laboratuvarı olan Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı Yapay Fotosentez Merkezi (Joint Center for Artificial Photosynthesis, JCAP)’nde araştırmacılar, hem hidrojen hem elektrik üretebilen “Hibrid Fotoelektrokimyasal ve Voltaik (Hybrid Photoelectrochemical and Voltaic, HPEV Cell) Hücre” olarak adlandırılan yapay bir fotosentez cihazı geliştirdiler.

Berkeley Laboratuvarı uzmanların geliştirdiği yeni güneş hücreleri ise yapay fotosentez işlemini farklı bir boyuta taşıyor. Berkeley’deki araştırmacılar geleneksel güneş enerjisi ile suyun elektrolizini sağlayan sistemi, geliştirdikleri teknoloji ile daha verimli hale getirdiler.

güneş enerjisi

Araştırmacılar geliştirdikleri sistemde, hidrojenin ayrıştırılması kanadında diğer paneller gibi %6,8 verimliliğe sahip olan yeni panelin elektrik üretimi konusunda %13,5 verimde, sisteminin total verimlilik oranının %20,2’ye ulaştığını ifade ediyor.

Yaklaşık bir buçuk yıllık çalışmalarının karşılığını almanın mutluluğu yaşayan ekip, ilerleyen süreçlerde geliştirdikleri paneli daha iyi noktalara taşımayı ve gerçek hayatta kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyor.

Çalışmaya dair yayınlanan makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.