30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisinde Kurulu Güç 8 Bin Megavata Ulaştı

ANKARA (Enerji Portalı)-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Türkiye’nin güneş enerjisinde kurulu gücünün yaklaşık 8 bin megavata ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücünde kapasite artışına gidiliyor. Güneş enerjisinde kurulu güç yaklaşık 8 bin megavata ulaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Tuzla Viaport Marina’da düzenlenen Solar İstanbul Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı’nda, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kurulu güç bakımından Avrupa’da 5’inci dünyada 12’inci sırada olduğunu söyledi.

“8 yıl öncesine kadar şebekeye bağlı hiçbir güneş santralimiz yoktu”

Geçen yıl yenilenebilir kaynaklı elektrik üretiminin 118 bin 514 gigavatsaate ulaştığını aktaran Tancan, şöyle konuştu:

“Sürdürülebilir ve temiz enerji anlayışıyla yenilenebilir enerjide kurulu gücümüz bugün 53 bin 894 megavata geldi ve toplam kurulu güç içindeki payı yüzde 54’e ulaştı. Temiz ve tükenmeyen enerji kaynaklarımızın en önemlilerinden biri güneş enerjisi. 8 yıl öncesine kadar şebekeye bağlı hiçbir güneş santralimiz yoktu..Güneş Enerjisi   kurulumları 2014’te 40,2 megavatla başladı. Son dönemdeki artışlarla 2022 Şubat sonunda güneş enerjisi kurulu gücümüz 7 bin 953 megavata ulaştı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.