30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisinde Kripto Para Birimi: SolarCoin

ABD (Enerji Portalı) – Tesla CEO’su Elon Musk, Güneş enerjisi kurulumlarına ilham vermeyi amaçlayan kripto para birimi olan SolarsCoin’i tercih ediyor.

Cryptocurrency ve Bitcoin, özellikle Tesla CEO’su Elon Musk tarafından yapılan yorumlar nedeniyle son haftalarda yine manşetlere çıktı. Yenilenebilir enerji teknolojisinde dünyanın en büyük yenilikçisi Tesla, şimdiye kadar Bitcoin’in en önemli savunucularından olup ve bunu güneş çözümleri ve elektrikli araçlar için bir ödeme olarak kabul etti. Fakat son zamanlarda Tesla bunu ödeme olarak kabul etmeyi bıraktı.

Musk, 2014 yılında oluşturulan bir “şaka” finansman çözümü olan Dogecoin’in faydalarını aktif olarak öne çıkardı. Musk, Doge’yi tercih ettiği yeni kripto olarak aday gösterirken, SolarCoin dahil olmak üzere özel yenilenebilir enerji dijital para birimlerini de tercih ettiğini bildirdi.

Doge’nin şaka olarak piyasaya sürüldüğü yıl, SolarCoin ciddi bir alternatif olarak piyasaya sürüldü. Savunulan düşünce ise şu şekilde: Pahalı ve enerji tüketen bilgisayar donanımlarıyla madencilik yapamazsınız. Bunu oluşturmak için yenilenebilir enerji üretmelisiniz.

SolarCoin, tüketimi değil enerji üretimini ödüllendirmek için çatı panellerinin sahiplerine ve yararlanıcılarına verilir. Amaçları, bu para biriminin değerinin ve fiyatının bu yenilenebilir enerjiyi üretmenin üretim maliyetini aştığı bir noktaya ulaşarak güneşten gelen enerjiyi daha erişilebilir hale getirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.