30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisinde Blockchain Kullanımı İçin Ortaklık Kurdular!

JAPONYA (Enerji Portalı) – Blockchain teknolojisinin enerji sektöründeki uygulamaları giderek artıyor. Bu uygulamalarla ilgili gelen son haberlerden biri de Avustralyalı Power Ledger firması blockchain teknolojisi ile Japoya’nın güneş enerjisi santrallerinde yer alacağı bilgisi.

Avustralyalı Power Ledger firması, blockchain temelli tokenize edilmiş enerji ticareti platformu ile Japonya’nın güneş enerjisi santrallerinde yer almayı planlıyor.  Şirket Avustralya’daki büyüme sürecinin ötesinde hareket etmek istediği için Japonya’da faaliyet gösteren Sharing Energy Company ile ortaklık kuruyor.

Ortaklığın ilk pilot projesi, Kansai, Chubu ve Kyushu bölgelerinde 100 noktadan oluşan güneş panelleri ile gerçekleşecek. Projenin gelecek yılın sonuna kadar yaklaşık 55.000 noktaya ulaşması hedefleniyor.

Kurulması planlanan sistem, mevcut akıllı sayaçlarla apartmanlar, işletmeler ve sosyal yapılar arasında P2P (eşler arası) enerji alım satımını kolaylaştırıyor. Tüm tarafların güneş enerjisi panelleri ile ürettikleri elektrik, şebeke içinde blockchain altyapısı ile kayıtları tutularak tüketicilere ulaştırılıyor.

Blockchain altyapısı sayesinde şebekeye verilen enerji miktarı, tüketicilere aktarılan miktar ve tüketim verileri anlık olarka kayıt altına alarak herkesin şebekeden en fazla verim ve optimum maliyetler ile işlem yapması, güvenilir şekilde, mümkün kılınabileceği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.